MESLEK ODALARINDAN SEÇİM TEPKİSİ


 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi gerektiğine yönelik açıklamalarına TMMOB Mersin üyeleri ile Mersin Barosu, Tabip Odası, Muhasebeciler Odası ve Veteriner Hekimler Odası’ndan tepki geldi.

Haber Merkezi

Meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe tepki büyüyor. Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu’nun Mersin üyeleri ile Baro, Tabip Odası, Muhasebeciler Odası ve Veteriner Hekimler Odası ses yükseltti.

Açıklamada, “İçinden geçtiğimiz salgın dönemi aklın ve bilimin; insanlığın ortak geleceğinin ve sağlığının korunmasındaki önemini bir kez daha göstermektedir. Tek kişinin dediği ferman ile değil, tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde, siyasi rekabet değil halkın sağlığının öncelikli olduğu kararlar ile mücadele edilmesi gerektiği de açıkça görülmektedir.

“MESLEK ODALARIMIZDAN NEDEN RAHATSIZLIK DUYULMAKTADIR?”

İktidarların tasarruflarını, kamusal ve toplumsal çıkarların süzgecinden geçirerek,mesleki, bilimsel ve teknik doğrulara dayanarak, ülkenin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadan odalar olarak çalışmalarımızı yürüttük.

Toplumun geleceğini yok eden ve halkımızın yüz yılda biriktirdiklerini ‘Özelleştirme’ adı altında, yerli ve uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çeken iktidara karşı durduk.

Kamuoyuna şunu açık yüreklilikle belirtmek isteriz ki; Kaz Dağları yok olmasın diye bizler oradaydık.

Bizler Hasankeyf'te dolara karşı doğanın yeşilini savunanlarız. Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımına karşı duranlarız.

Bizler Yırca Köyü'nde zeytinini kesenlere siper olup, termik santrale karşı direnen ninelerimize omuz verenleriz.

Yeşil Yol Projesi'ne karşı Karadeniz'de, siyanüre karşı Fatsa'da hayatı özgür kılmaya çalışanlarız.

Bizler Cerrattepe'de maden; bizler üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı uğruna kestiğiniz ağaçlarız.

Bizler Alpu Ovası'na Termik Santral yaptırmak istemeyen çiftçilerin yanında duranlarız.

Aladağ yurt yangınında yanarak hayatını kaybeden çocuklarımızın, Özgecan'ın, Şule Çet'in, Ayşe Paşalı'nın, Ceren Damar'ın katillerinin adalet önünde hesap vermesinde, çocuklarımızı istismar eden sanıkların yargılanmasında sesleri olan bizleriz. Fetö gibi ülkeyi ve yargıyı ele geçirmeye çalışanların karşısında olan bizleriz. Soma'da sermayeye kurban edilen 301 madencinin yargıdaki sesi bizleriz.

Kurulduğu günden bu yana mesleğin her alanında, mesleki kariyerin her aşamasında rekabete karşı dayanışmanın, piyasaya karşı kamusal yaklaşımın, bireysel keyfiyete karşı ortak kararların savunucusu ve güvencesi olduk.

Odalarımız, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın, aynı zamanda kamunun ve meslektaşlarımızın da koruyucusudur.

“İKTİDARIN ‘MAKBUL’ TTB, TMMOB VE BARO YÖNETİMİ ARZUSUNU ANLIYORUZ”

İktidarın ‘makbul’ ve her uygulamasına alkış tutacak TTB, TMMOB ve Baro yönetimi arzusunu anlıyoruz. Ancak bizlerin gerek meslektaşlarımıza ve gerekse de seslerini duyuramayan milyonlarca yurttaşımıza verilmiş sözümüz, mesleğimizi toplumdan yana ve hiçbir baskı altında kalmadan yapacağımıza dair yeminimiz var. Bunun için de hukuksal ve bilimsel bilgiye dayalı olarak yanlışa yanlış, eksiğe eksik demeyi sürdürüp, toplum yararına yapılması gerekenleri açıklamaya, talep ve takip etmeye devam edeceğiz.

Bu noktada öncelikle belirtmek isteriz ki demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk demokratik mesleki yapılar, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek istenmektedir. TMMOB, TTB, Barolarınyasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusu, bu nedenle sürekli olarak gündeme getirilmektedir.

Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir.

Cumhuriyete, demokrasiye ve laikliğe olan inancımız tamdır.

Bu nedenle; eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma yaşamı olmazsa olmazlarımızdır.

Sosyal hukuk devleti, planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet ve kamusal denetime yönelik mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir.

Odalarımıza yapılan tüm girişimlere karşı Barolar, TTB, TMMOB ve Mersin'de yer alan tüm akademik meslek odaları olarak, şu anda olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde tam bir bütünlük içerisinde mücadelemiz devam edecektir” denildi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA