“BORÇLANMA TALEBİ KEYFİYETTEN BİR DURUM DEĞİL”


 

Büyükşehir Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplayarak borçlanma talebinde bulunmaya hazırlanan Başkan Seçer, “Cari harcamalarımız devam ediyor. Ödemelerde sorun yaşanmasın diye bir borçlanma talebimiz olacak” diye konuştu.

Haber Merkezi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir televizyon kanalında pandemi sürecini, 1 yılda hayata geçirdikleri hizmetleri ve gündemi değerlendirdi. Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önümüzdeki günlerde olağanüstü bir şekilde toplanacağını duyururken, borçlanma konusuna açıklık getirdi.

Başkan Seçer, yayındaki konuşmasında seçimin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatarak, “İlk etapta seçim öncesi verdiğimiz vaatlerden daha çok sosyal politikalar öne çıktı. Çok süratli bir şekilde hayata geçirebileceğimiz sosyal politikalar süratle gerçekleştirildi. Büyük yatırımların ya da kentte çözüm bekleyen büyük projelerin hazırlık süreci bu ilk yıl. Bundan sonraki süreçte de bu önemli çalışmalar, projeler, büyük yatırımlar hayata geçecek” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE MECLİS’İ TOPLAYACAĞIZ”

Koronavirüs sürecinde belediyeler olarak asıl yapmak istedikleri projeleri askıya almak zorunda kaldıklarını ve süreci aşma çabasında olduklarını belirten Seçer, “Mersin’in ortak paydasında buluştuğumuz projelerde Meclis’in desteğini aldık. Şu anda da açıkçası çok şikayetçi olduğumu söyleyemem ama bundan sonra süreç nasıl gider hep beraber göreceğiz. Tabii önemli konular var gündemde. Pandemiden dolayı Meclis toplantılarımız bir genelge ile yasaklandı. Ancak ‘Valilik iznine bağlı olmak koşuluyla bir olağanüstü toplantı yapabilirsin’ diyor genelge. Biz de önümüzde bekleyen sorunlar ve alınması gereken kararlar için muhtemelen önümüzdeki günlerde Meclis’i toplayacağız. Vatandaşlarımızı ilgilendiren konular var” diye konuştu.

“KİRA BEDELLERİNİ ALMAMAMIZ İÇİN MECLİS KARARI GEREKİYOR”

Başkan Seçer, yeni bazı Meclis kararları almaları gerektiğini ifade ederek, “Bunlardan bir tanesi belediye mülkiyetlerinde kiracı olan vatandaşlarımız var ya da bizim mülkiyetimizde olan taşınmazların satışından, ecrimisil ya da kirasından kaynaklı bize borcu olan yurttaşlarımız var. Şimdi burada faaliyeti durdurmuş ya da bir şekilde krizden dolayı faaliyetini sürdürememiş vatandaşlarımızın bize olan kira borçlarının ertelenmesi için bir karar almamız lazım. Tamamen faaliyetini durdurmuş esnaflarımızın ya da işyeri sahiplerimizin de kira bedellerini almamamız için bir karar almamız gerekiyor. Bunu gündeme getireceğiz. Zaten yine daha önce İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda bazı iş kolları vardı. Restoranlar, kafeler, berberler ve bunun gibi bazı esnaflarımızın zaten o çıkan genelge gereği biz kira borçlarını ertelemiştik ya da sözleşme bitiminde o kapalı kaldığı süreyi ilave edeceğiz. Yani bu süreye ilişkin bir kira tahsilatımız olmayacak. Bununla ilgili bir karar alacak Meclis” ifadelerine yer verdi.

BORÇLANMA YETKİSİ DE GÖRÜŞÜLECEK

Olağanüstü Meclis toplantısında Meclis’e gelecek konular hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, şöyle devam etti: “17 Nisan'dan itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gereken faturaların Belediye Meclisi'nde aldığımız kararla 3 ay süreli ertelemesinin yolunu açacağız. Bu imkanınız olacak. Diğer taraftan yine ruhsat, vize, hat ücretleri var. Biz de hat sahibi olan toplu taşıma araçları var ya da M, H, T, S, C plakalar var. Bunların ruhsat veya vizesi ile ilgili bazı bedeller var. Bunların ödenmesiyle ilgili bir karar almamız gerekiyor. Yine çok sıkça şikayet konusu olan, abonelik katılım payı ücretleri var. Su ve kanalizasyon katılım payı ücretleri. Bu bedelin indirilmesi ile ilgili talep geldi. Geçtiğimiz Meclis’te biz bu teklifi getirmiştik ama bazı değerlendirmeler sonucunda Meclis’ten ret kararı çıktı. Yine bu konuyu Meclis gündemine taşıyacağız. Diğer taraftan bazı imar konularımız var. Bunları gündeme getireceğiz. Muhtemelen bir borçlanma yetkisi konusu var. Bu borçlanma yetkisi de tabi kamuoyunda çok konuşulan bir konu. Bizim her yıl sonu, bir sonraki takip eden yılın bütçesi Meclis’te onaylanır ve bütçe içerisinde de bütçe denkliği için bir borçlanma kalemi vardır. Meclis’in kabul ettiği bütçe içerisindeki borçlanmayı da kabul ediyor anlamına gelir. Şimdi o borçlanma miktarının kullanım yetkisinin tarafımıza verilmesi için Meclis’e bir teklifle geleceğiz. Geçtiğimiz yıl da bunun tartışmaları çok oldu. Biz geçtiğimiz yıl bunu Ekim ayında almıştık. 2019'un Ekim ayında almışız ve Aralık ayında da bu borçlanma yetkisini kullanmışız. O günden bugüne tabi ki cari harcamalar devam ediyor, hayat devam ediyor. Devraldığımız tablo da çok iyi bir tablo değildi. Tabii ki önemli borçları vardı belediyenin. Artı pandemi sürprizi bizim mali dengelerimizi bozdu. Evdeki hesap çarşıya uymadı misali. Gelir kayıplarımız çok önemli miktarda. Bizim biliyorsunuz belediye olarak 3 temel gelirimiz var. Maliye’den gelen vergi kesintilerinden, kaynaklı, İller Bankası’ndan ve öz gelirlerimiz var. Bunların tamamında %50’ye yakın bir düşüş var. Kira bedellerini almayacağız, öz gelirlerimiz içerisinde önemli kalem. Bu bir gelir kaybıdır. 3 ay süreli erteleyeceğiz. Diğer taraftan Maliye’den gelen paranın önemli miktarda düşüşü bir gelir kaybıdır. Bütün bunlara, bu senaryolara hazırlıklı olarak bir borçlanma talebimiz olacak. Bunu niçin yapacağız? Biz zaten yatırımları durdurmuş durumdayız. Biz sosyal yardımlar dışında, Mersin için zaruri harcamalar dışında hiçbir harcamayı yapmıyoruz. Bir genelge yayınladık haftalar önce ve bütün ihaleleri, bütün harcamaları durdurduk ve şu anda biz sadece pandemi sürecinde yaptığımız çalışmalar, vatandaşlarımıza yaptığımız sosyal yardımlar ya da bunun gibi birtakım hizmetlerin giderleri dışında hiçbir harcama yapmıyoruz.”

“BORÇLANMA TALEBİ KEYFİYETTEN TALEP EDİLEN BİR DURUM DEĞİL”

Gelirlerin düşmesi ve gelir-gider dengesinin bozulması durumunda personelin maaşını ödeyemeyecek duruma gelebileceklerinden de bahseden Seçer, “Cari harcamalarımız devam ediyor. Esnaftan alışveriş yapıyorsunuz, akaryakıt alıyorsunuz ya da günlük zaruri ihtiyaçlarınızı alıyorsunuz, hizmet satın alıyorsunuz, bunların bedelleri var. Bu ödemelerde sorun yaşanmasın diye bir borçlanma talebimiz olacak. Bazı rakamlar vermek istiyorum. Biz 1 Nisan 2019'da yönetime geldik. 31 Mart seçimleri ile. Aldığımız mali tablo toplamda 2 milyar 250 milyon lira bizim borcumuz vardı. Bunun 665 milyonu açık hesap belediyenin borcu. 1 milyar 600 milyon civarında da bankalara olan borcu vardı. Şu anda bizim toplamda 1 milyar 478 milyon borcumuz var. Yani o günden bugüne yaklaşık olarak 700 milyonun üzerinde borcumuzda bir azalma var. Yoksa hayat devam ediyor, cari harcamalarımız devam ediyor. Tasarruftan ziyade mali disiplini sağlamamız, israfı önlememiz, kaçağı önlememiz. Dolayısıyla belediye olarak ne yaptığımızı biliyoruz. Bizim için her kuruş önemli. Yani bu borçlanma talebi keyfiyetten talep edilen bir durum değil ya da biz faiz ödemeye meraklı değiliz. Personel harcamalarımızı ya da esnaf ödemelerimizi aksatmamak için bu borçlanmayı yapabiliriz. Tabii Meclis gelecek hafta değil, daha sonraki hafta toplanacak. Umut ediyorum Meclis’e getireceğimiz, Mersin’in yararına olan bu konular süratle orada kabul edilir ve uygulamaya geçeriz.  Meclis olağanüstü toplanacak. Valiliğin bize izni ile bu olacak. Bekliyoruz bakalım. Müracaatımızı yaptık” dedi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA