BAKLİYAT YOL HARİTASI SEKTÖRE UMUT VERDİ


 

Tarım Bakanlığı, bakliyatta yol haritasını belirledi. Mersin’in de destek verdiği çalışmaların sektörün altın çağını yeniden yakalaması adına önemli olduğunu söyleyen MTB Başkanı Özdemir, sertifikalı tohum üretim ve kullanımına da dikkat çekti.

Haber Merkezi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan “Bakliyat Sektörü Politika Belgesi” Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ö. Abdullah Özdemir’den, destek geldi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Özdemir, “Ana hedefimiz bakliyat üretimi ve tüketiminin artmasıdır” diyerek, Türkiye’nin 1980'li yıllarda bakliyat ithalatı yapmayan ve dünya bakliyat ihracatının yüzde 20'sini gerçekleştirerek bu alanda ilk sırada yer alan bir ülke konumunda olduğunu anımsattı. “Aradan geçen 30 yılda bakliyat üretimimizdeki önemli azalış sonucunda ülkemiz 2010 yılından bu yana maalesef net ithalatçı pozisyonda bulunuyor.

OLUMSUZ TABLO TERSİNE ÇEVRİLECEK

Bu olumsuz tablonun tersine çevrilebilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan ve Mersin Ticaret Borsası ile Ulusal Baklagil Konseyi'nin de aktif olarak katkı sağladığı 'Baklagil Sektör Politika Belgesi' Bakanlığımızın resmi internet sitesinde yayınlandı.

Rapor kapsamında, baklagil üretimi ve tüketiminin artırılması ana hedefi çerçevesinde önümüzdeki dönem için atılması planlanan adımlara ilişkin bilgilendirme yapıldı. Buna göre: Dönemsel arz ve fiyat dalgalanmalarına karşı baklagiller ‘özel ürün’ olarak tanımlanacak. Kuru tarım alanlarında baklagillerin münavebe (ekim nöbeti) programlarına alınması özendirilecek.

BÖLGESEL ÜRÜN DESENİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Bölgeye göre hangi baklagilin tüketimi yaygınsa o türün ürün deseninde yer alması sağlanacak. Baklagil üretiminde ihtisaslaşmış alanlara öncelik verilecek. Baklagil üreticilerinin piyasadaki fiyat oluşumunda ve pazarlama ağında rolü artırılacak. İhracat pazarlarının kaybedilmemesi için uygun kalite ve miktarda baklagil üretilecek. Üretici bilinçlendirilerek talebe uygun üretim teşvik edilecek ve Ar-Ge hizmetleri artırılacak. Arz-talep dengesi dikkate alınarak, dinamik bir üretim planlaması oluşturulacak. Tarla, depo ve lojistik aşamalarında kayıplara karşı tedbirler alınacak. Çeşitli etkinlikler ve eğitimlerle yeni baklagil çeşitleri üreticilere tanıtılacak. Baklagil ürünlerinin sağlık açısından faydaları konusunda yazılı ve görsel medya tanıtımları ile ürünlerin tüketimi özendirilecek.

Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleştirilen çeşitli toplantılar neticesinde hazırlanmış olan bu önemli rapor ile son beş yıldır dile getirmiş olduğumuz sorunlarımızın sahiplenildiğini görmek ve bu sorunların aşılması hususunda Bakanlığımızın icraat odaklı yaklaşımı sektörümüz açısından bizlere moral ve motivasyon kaynağı oldu” diye konuştu.

“SEKTÖRÜMÜZ ALTIN ÇAĞINI YENİDEN YAKALAYACAKTIR”

Bakanlık tarafından oluşturulması planlanan bu politikalar ivedilikle hayata geçirildiği taktirde üretim hacminde yaşanacak artış ile orantılı olarak ilk etapta kendi kendine yeten ve takip eden aşamada bakliyat ihracatında yeniden rekabetçi olan bir ülke konumuna ulaşabileceğini söyleyen Özdemir, “Sektörümüz altın çağını yeniden yakalayacaktır” dedi.

SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİM VE KULLANIMI ŞART!

Diğer yandan, sertifikalı tohum üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılmasının önemin ede dikkat çeken Başkan Özdemir, “Bakanlığımız tarafından sadece nohutla pilot proje olarak başlatılan Nadas Alanlarının Üretime Kazandırılması Projesi'nin tüm baklagil ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik çalışmaların da üretime ivme kazandırılması açısından bu sürece dahil edilmesinin yararlı olacağı kanısındayız. Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980'li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir.

Bu vesile ile sektörümüz açısından kangren haline dönüşmüş sorunlarımıza neşter vuran başta Tarım ve Orman Bakanımız sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere, tüm ekibine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA