YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATINDA AKİB YİNE İLK SIRADA !


 

Genel Sekreterliği Mersin’de bulunan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) yılın ilk 8 ayında gerçekleştirilen yaş meyve sebze ihracatındaki yüksek rakamlar ile ülkedeki tüm ihracatçı birlikleri arasında lider konumunu korumaya devam ettiği açıklandı.

Haber Merkezi 

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın sekizinci ayında 110 milyon dolar kaydedildi. Taze meyve ihracatı değerde yüzde 70’lik pay ile 77 milyon dolar gerçekleşerek Ağustos ayı yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan alt ürün grubu oldu.
Ağustos ayında en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünü üzüm olurken onu sırasıyla incir, domates ve şeftali takip etti. Ağustos ayı liste başındaki üzüm ihracatı ile 29 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Ağustos ayı en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülkeler incelendiğinde ise Rusya Federasyonu yüzde 27’lik payla 30 milyon dolar gerçekleşirken, Rusya Federasyonunu sırasıyla Almanya, Suudi Arabistan, Irak ve Ukrayna takip etti.

TAZE MEYVE İHRACATI ARTIYOR
2019 yılının Ağustos ayı ve Ocak-Ağustos ayı ihracat rakamlarını bir ihracatçı gözüyle değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin; Ağustos ayında 110 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildiğini ve değerde yüzde 70’lik pay ile 77 milyon dolar gerçekleşen taze meyve ihracatının birinci sırada yer aldığını, taze meyve ihracatını yüzde 28’lik pay ile 31 milyon dolar kaydedilen taze sebze ürün grubunun takip ettiğini belirtti.

AKİB YÜZDE 80’LİK PAY İLE TÜRKİYE NARENCİYE İHRACATINA EN ÇOK KATKI SAĞLAYAN BİRLİK OLDU!
Başkan Sin; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yılın ilk 8 ayında yapılan yaş meyve sebze ihracatının değerde yüzde 42’lik pay ile 512 milyon dolar gerçekleştiğinin birlik kanalıyla yılın ilk 8 ayında yapılan narenciye ihracatının ise yüzde 80’lik pay ile 204 milyon dolar gerçekleştiğinin bilgisini vererek, AKİB’in tüm ihracatçı birlikleri arasında lider konumunu korumaya devam ettiğinin altını çizdi.

NARENCİYE SEZONUNA EYLÜL İTİBARİYLE START VERİLDİ!
Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde doğrudan ya da dolaylı 5 milyon kişinin geçimini sağladığı narenciye sektöründe ihracat sezonunun Limon-Mayer ürünü ile 2 Eylül de açıldığının bilgisini veren Başkan Sin; Ürün kalitesinin önemine dikkat çekerek, üreticiler, ihracatçılar ve diğer paydaş kurumlar adına kaliteli ürün - kaliteli fiyat uyumunu sağlayabilecekleri karlı bir sezon geçirmelerini temenni etti.

 AKİB, SEKTÖR PAYDAŞLARINI GELENEKSEL ‘SEZON ÖNCESİ İSTİŞARE TOPLANTISI’NDA BULUŞTURDU
İhracatta kaliteyi yakalamanın, hem bölgesel hem de uluslararası alanda marka olmanın bilimsel yöntemle, ortak akılla atılacak adımlar ile gerçekleşeceğini her fırsatta belirten Başkan Nejdat Sin; Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl da narenciye sezonuna dair beklentilerin, değerlendirmelerin yapıldığı “Sezon Öncesi İstişare Toplantısı”nın Ağustos ayı içerisinde düzenlendiği bilgisini vererek bu istişare toplantılarının sektör için önemini vurguladı. Sin sözlerini “Önümüzde yoğun bir süreç var. Sezonun açılmasıyla hem ihracat işlemlerini takip edecek hem de sektörümüze yeni pazarlar kazandırmak için çalışmalar yapmak üzere Hong-Kong’ta düzenlenen Asia Fruit Logistica, Pekin’de düzenlenen China FVF fuarı ve Eylül ayında düzenlenecek olan World Food Moscow fuarı gibi nitelikli yaş meyve sebze fuarlarına katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.” diyerek sonlandırdı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA