NARENCİYECİLER SEZON ÖNCESİ BULUŞTU


 

Haber Merkezi

Yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin sezonu yaklaşırken sektör paydaşları Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde bir araya geldi. Sezon süresince ihtiyaç duyulan, sektörü güçlendirecek ortak çalışmaların yürütülmesi ve ihracatta karşılaşılabilecek sorunlara karşı ortak çözüm üretilmesi gibi konuların konuşulması ve narenciye sezonuna dair beklentilerin, değerlendirmelerin paylaşılması için her yıl düzenlenen “Sezon Öncesi İstişare Toplantısı” Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nde, narenciye üreticilerinden hasat işçilerine, ihracatçılardan ilgili bürokrasi temsilcilerinden oluşan yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Toplantıya; Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Vekili Ceylan Er, Ticaret Bakanlığı Güney Anadolu Bölge Müdürü Vekili Cevat Çelebi, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği Daire Başkanı Ahmet Yavuzhan Erdem, Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim, Mersin Zirai Karantina Müdürü Abdulkerim Çiçek ile Adana Turunçgil Üreticileri Birliği, Mersin Ziraat Odası temsilcileri ve birlik üyesi ihracatçıların katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin katıldı.

KOORDİNASYON İÇİN TOPLANDILAR

Başkan Sin, birlik olarak amaçlarının bereketli, kazançlı ve koordineli bir narenciye sezonunun gerçekleşmesini sağlamak olduğunu ve bu sebeple sezon öncesi üretim ve ihracat pazarları başta olmak üzere sektörde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik neler yapılması gerektiği konularında fikir alışverişinde bulunmak ve çözümler geliştirmek için bir araya geldiklerini belirtti. 2018 yılında yaş meyve sebze ihracatında gerçekleşen artışın bu sezon da tekrar etmesini temenni eden Nejdat Sin, “İhracatçı birliği olarak tüm sektör paydaşlarını ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Amacımız sektörümüze en doğru şekilde hizmet etmek. Bu yüzden bugün ihracatçı, üretici, bürokrasi hepimiz buradayız. Hep birlikte çalışıp hep birlikte fikir geliştirerek bu yıl da ihracatımızı arttırıp ülkemizin ekonomisine yüksek bir katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE YOĞUN BİR SÜREÇ VAR, SEKTÖRÜMÜZÜN KAZANCI İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ”

Narenciye türleri kesim ve ihraç tarihleri, narenciye hasat işçiliği ücretleri gibi tüm sektör paydaşlarını ilgilendiren konuların da konuşulduğu toplantıda tüm katılımcıların fikirlerini belirttiği, sektörü ilgilendiren ileriye dönük konuların tartışıldığını ifade eden Nejdat Sin, “Önümüzde yoğun bir süreç var. Sezonun açılmasıyla hem ihracat işlemlerini takip edecek hem de sektörümüze yeni pazarlar kazandırmak için çalışmalar yapmak üzere Hong-Kong’ta düzenlenen Asia Fruit Logistica ve Pekin’de düzenlenen China FVF fuarları gibi dünyanın hatırı sayılır fuarlarına katılacağız. Bizler sektörümüz için ve ülkemiz için gecemizi gündüzümüze katarak çabalayacağız zira yaş meyve sebze sektörü, sadece ihracatçılara ve üreticilere kazanç sağlayan bir sektör değildir, tarım işçisinden, paketleyicisine, nakliyecisinden, gümrük işlerine büyük bir istihdam alanıdır. Sektörümüz hem ülke ekonomisine doğrudan katkı hem de bölge istihdamına can suyu demektir. Bizler tüm sektör aktörleri olarak iletişim içinde kalmayı, ortak çalışma yaratmayı ve birlik olarak hareket etmeyi sürdürdükçe sektörümüze hizmet eden her bir bireyin alın terinin haklı karşılığını sektörümüzün kalkınmasıyla alacağız” dedi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA