MEZİTLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MEZİTLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR


 

Açılış için gün sayan Mezitli Arıtma Tesisi ile Viranşehir Pompa İstasyonu’nu inceleyen Başkan Seçer, “Denizimizi kirletenlerin gözünün yaşına bakmıyoruz. Bu konular affedilecek konular değil. Çevre katliamı, insanlık suçudur.dedi.

Haber Merkezi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentin dört bir yanında çalışmaları devam eden ve hizmet veren Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (MESKİ) ait tesislerin incelemesine ara vermeden devam ediyor. Mersinliler’in her an, her yerde kafasında bareti ve iş yeleğiyle görmeye başladığı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in son adresi Mezitli oldu. Başkan Seçer, yakın tarihte açılışı yapılması planlanan ve çalışır vaziyette bulunan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi ile Viranşehir Pompa İstasyonu’nu inceledi.

EKSİKLİKLERİN TAMAMLANMASI İÇİN TALİMAT VERDİ
İlk olarak Viranşehir Pompa İstasyonu’na giden Başkan Seçer, istasyonda detaylı bir incelemede bulundu. Tesisin son durumu ile ilgili MESKİ yetkililerinden bilgi alan Başkan Seçer, eksikliklerin bir an önce giderilmesi için de yetkililere talimat verdi. 
Ardından Mezitli halkının uzun yıllar beklediği ve Başkan Seçer’in müdahalesiyle yapımı hızla tamamlanan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’ni gezen Seçer, incelemelerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

“550 BİN KİŞİLİK NÜFUSA HİZMET EDECEK KAPASİTEYE SAHİP”
Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili bilgi veren ve tesisin teknik özelliklerini anlatan Başkan Seçer, tesisin 550 bin kişilik nüfusa hizmet edecek kapasitede olduğunu söyledi. Seçer, şöyle devam etti: “Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, 77 dönüm arazi üzerine inşa edilmiş, son derece yeni teknoloji ile donatılmış, Avrupa Birliği kriterlerine de uygun biyolojik bir arıtma tesisi. Bu tesis Mezitli ilçesi Viranşehir, Tece, Davultepe, Kuyuluk, Bozön ve Çiftlikköy mahallelerine hizmet veriyor. Burada biyolojik arıtma prosesi gerçekleştiriliyor. Patlama riskine karşı son derece güvenli bir yer. Gerekli tüm önlemler alınmış. Mevcut koşullara göre etrafa minimum, hatta hiç rahatsızlık vermemek için çaba sarf edeceğiz. Koku sorunu olmayacak. Burası 384 bin kişilik nüfusa hitap edebilen bir tesis ama bu kapasite 550 bin rakamına kadar da çıkartılabilir. Önümüzdeki süreçte bazı ilave yatırımlarla bu gerçekleşebilir.”

TESİSTEN GÜBRE VE ELEKTRİK ENERJİSİ ELDE EDİLECEK
Tesisin biyolojik arıtma prosesi ile çalıştığını, bu sistemle elde edilen çamuru gübre olarak, gazı ise elektrik enerjisi olarak kullanacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “Bu tesis daha entegre bir tesis. Elde edilen atık su çamuru önemli bir enerji kaynağı içeriyor. Aynı zamanda gerekli prosesten geçtikten sonra tarım alanlarında gübre olarak kullanılabiliyor. Biz de burada elde edilen çamuru biyolojik arıtmadan sonra belirli kriterlere ve mevzuata uygun olacak çerçevede kurutarak,  Park ve Bahçeler ekiplerimizin kullanımına sunacağız. Ayrıca bu çamur elde edilirken bir biyogaz oluşuyor. Bu gazdan elektrik enerjisi üretiyoruz. Elde edilen elektrik ise bu tesisi çalıştırıyor. Bu son derece önemli” diye konuştu. 
MESKİ’nin 38 milyon TL alacağı olduğunu ve bu rakamın önemli bir kısmının tahsilatına başladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, MESKİ’nin teknik ve tecrübeli kadrolarıyla altyapı ve içme suyu konusunda önemli projelere imza atacaklarını ifade etti. 

“DENİZİMİZİ KİRLETENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ”
Sadece atıksu arıtma tesisleriyle değil, yaptıkları deniz denetimleriyle de denizlerin temizliği konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Seçer, “Belli koordinatları Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olan denizlerimiz de son derece sıkı bir şekilde denetleniyor. Bu konuda affedici bir tavrımız yok. Geçtiğimiz günlerde de denize sintine bırakan gemilere önemli cezalar yazdık. Denizimizi kirletenlerin gözünün yaşına bakmıyoruz. Bu konular affedilecek konular değil. Çevre katliamı, insanlık suçudur. Bu konuda da gerekli hassasiyeti gösteriyoruz ve göstereceğiz” diye konuştu. 

BAŞKAN SEÇER VATANDAŞLARI ÇEVRE BİLİNCİ KONUSUNDA UYARDI
Başkan Seçer, yerel yönetimlerde çevre temizliği konusunda zaman zaman yetki karmaşası yaşandığını, ancak Büyükşehir Belediyesi olarak çevre sağlığı ve temizliği konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Çevre bilinci konusunda vatandaşlara da uyarıda bulunan Seçer, “Çevre sağlığı ve çevre temizliği önemli.  Biz tabi ki bu konuda belediye olarak görevimizi yerine getiriyoruz ama halk da artık kendine gelmeli.  Bir çevre bilinci olmalı. ‘Biz gereksiz yere çevreyi kirletiyoruz’ diyen yok.  Bakıyorsunuz sahillere, bir taraftan bizler belediye olarak temizlemeye çalışıyoruz ama vatandaşlar da ısrarla kirletmeye devam ediyor.  Belirtmem lazım ki vatandaşımız da bu konuda hassas olmalı. Bilen bilmeyene anlatsın. Bunlar önemli şeyler. Mersin medeni bir kent. Medeni,  eğitimli, kültürel birikimleri olan bir kent. Bana da düşen bu kente yaraşır bir Belediye Başkanı olmak.  Tüm ekibimizle, kadromuzla, elemanlarımızla bunu yapma gayreti içerisindeyiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın” dedi. 
İncelemeler sonrasında Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin çevresini de incelemeyi ihmal etmeyen Başkan Seçer, tesisin etrafına dökülmüş olan hafriyatların kaldırılması ve denetimlerin sıklaştırılması konusunda yetkililere talimat verdi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA