BARO O PLANA İTİRAZ ETTİ!


 

Mersin Barosu, 100. Yıl Tabiat Parkı ve deniz kaplumbağaları yumurtlama ve koruma alanının imara açılması ile ilgili 1/5 bin ölçekli Nazım Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı’na itirazda bulundu.

Haber Merkezi

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklama ile Davultepe'de bulunan 100. Yıl Tabiat Parkı ve deniz kaplumbağaları yumurtlama ve koruma alanının imara açılması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından resen onaylanan 1/5000 Nazım Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı’na itirazda bulunduklarını açıkladı.

“AKDENİZ OLİMPİYATLARI’NDA CARETTA CARETTA LOGO OLARAK KULLANILMIŞTI”
100. Yıl Parkı’nı çok önemsediklerini belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Caretta carettaların şu anda Türkiye’de 21 tane üreme alanı var. 100. Yıl Tabiat Parkı, deniz kaplumbağalarının milyonlarca yıldır yumurtalarını bıraktıkları dünyanın ender kumsallarından birisidir. Burası ayrıca endemik bitkilerin yetiştiği bir alandır. Dünyaya ev sahipliği yaptığımız Akdeniz Olimpiyatları’nda caretta caretta logo olarak kullanılmıştı, şimdi ise caretta carettaların en büyük üreme alanlarından birisi yok etmeye çalışılıyor. Burada bir tezatlık var. Hayvanların yaşam haklarına göstermelik değil, uygulamayla sahip çıkılmalıdır” şeklinde konuştu.

“EKOLOJİK DENGEYE VERİLECEK ZARAR HESAP EDİLMELİ”
Mesire alanı olarak ihale edilen ve 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı içerisine yer alan 100. Yıl Parkı için daha önce de itirazda bulunduklarını belirten Yeşilboğaz, “Kanunla belirlenen 65 metre sınırına duyarlılık gösterilmeyerek, kıyı kenar çizgisi ihlal edilmiştir. Bunlar tespit edilmeli ve hukuki süreç başlatılmalıdır. Çünkü bu bölge caretta carettaların yaşam alanı. Plan hükümlerine de uyulmayıp, yaklaşık 100 bin metrekare büyüklüğünde tüm bölgen piknik ve eğlence alanı olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeyle 100. Yıl Tabiat Parkı’nın ve deniz kaplumbağaları yumurtlama ve koruma alanının tamamında yapılaşmanın önü açılmıştır. Kentimize ticaretin, yatırım yapılmasına karşı değiliz. Ancak teknolojik gelişim, çağdaşlaşma ve yatırım, doğayı çok tahrip etmeden, canlıların yaşam alanlarını yok etmeden yapılmalıdır. Ekolojik dengeye ne kadar zarar verileceği hesap edilmelidir” diye konuştu.

“DOĞAMIZ RANT UĞRUNA TALAN EDİLİYOR”
Doğamızın her yönüyle rant uğruna talan edildiğini ifade eden Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Doğaya ve hayvanlara karşı hem vicdanen, hem de hukuksal olarak insancıl bir tutum içerisinde olmak zorundayız. Son yıllarda ülkemizde deniz kaplumbağalarının nesli, insan eliyle yok edilmektedir. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne sahip çıkmak, doğanın, hayvanların yaşam haklarını güvence altına almak, yaşam alanlarına saygı duymak tüm insanlığın görevidir. Hayvanların da bir canlı olduğu ve onlarla birlikte yaşadığımız unutulmamalıdır. İnsan en büyük savaşını doğaya karşı veriyor.  Hiç kimse hiçbir sebeple doğayı tahrip etmeyi, hayvanların yaşam hakkını yok etmeyi kendisinde bir hak olarak göremez. Ülkemizi yönetenler maalesef doğayı yok etme uğraşısı içinde. Doğayla savaş halindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz. 100. Yıl Tabiat Parkı’nın imara açılmasının önünü açan plan iptal edilmelidir. Mersin Barosu olarak, 100. Yıl Tabiat Parkı ile ilgili süreci yakından takip ederek, hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA