NÜKLEER ÖĞRENCİLERİ UYGULAMALI EĞİTİM ALDI


 

St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesinde (SPbPU) öğrenim gören Türk öğrenciler, Leningrad NGS’de (LNGS) uygulamalı eğitim çalışmalarını tamamladılar.

Öğrenciler, uygulamalı eğitim sırasında Rusya’nın en gelişmiş VVER-1200 tipi reaktörlerine sahip enerji ünitelerinin teknolojik özelliklerini inceleyerek, insan gücü ve otomasyonu en iyi şekilde birleştiren '3+' nesil enerji üniteleri izleme ve kontrol sistemleri hakkında bilgi edindiler. VVER-1200 tipi güç ünitesinin tam ölçekli bir simülatöründe öğrenciler, işletme personelinin çeşitli çalışma modlarındaki faaliyetlerini de gözlemlediler. 

SPbPU öğrencisi Emre Beki, ikinci kez Leningrad NGS'ye geldiğini belirterek, "Öğrenme ortamını ve öğretmenleri seviyorum. Gerçek profesyonellerden bilgi edinme fırsatı çok önemli ve değerlidir. Nükleer enerji sektöründe çalışacağımdan mutluyum. Bu sektör, Türkiye'nin gelişimi için çok önemlidir. Verimliliği yüksek ve çevre dostudur. Rusya'da okumak benim için iyi bir başlangıç. Rusya nükleer enerjide önemli bir rol oynuyor. Bilgi, deneyim ve teknolojiye sahipsiniz. Obninsk'teki dünyanın ilk nükleer santrali Igor Kurchatov, Türkiye bunlar hakkında bilgi sahibi" dedi. 
SPbPU öğrencisi Burak Pekşen ise, “Rusya'da okumayı seçtim çünkü Türkiye'deki ilk nükleer santral Rus projesine göre inşa ediliyor. Ve ben burada çalışmak ve Türkiye'nin refahına ve kalkınmasına katkıda bulunmak istiyorum. İşimin reaktör tesisi devresi, döngüsü ve konturu ile ilgili olacağını hayal ediyorum. Gerçek şu ki son eğitim yılımda proje faaliyetlerinde bulunduk, buhar jeneratörü oluşturmak için çalıştık. Bu proje beni tamamen ele geçirdi. Ben üzerinde çalışırken zaman uçtu gitti. Bu bilgiyi uygulamak istediğim alanı zaten buldum” diye konuştu. 
SPbPU’nun Enerji ve Ulaştırma Sistemleri Enstitüsü'ndeki ‘Nükleer ve Isı Enerjisi Bölümü öğretmeni Natalya Dönmez, Leningrad NGS’de (LNGS) uygulamalı eğitimin sadece daha önce çalışılan malzemenin tekrarı ve edinilen bilginin sağlamlaştırılması değil, aynı zamanda büyük bir atılım olduğunu vurgulayarak, "LNGS’nin nükleer mühendisleri, istekli öğrenciler ile eşsiz deneyimlerini paylaşıyorlar. Teoriden uygulamaya geçiliyor, bu harika bir durum. Eğitimin bir diğer önemli parçası, Leningrad NGS'de çalışmak, hayatın adandığı iş ve genellikle aile geleneği konumuna gelen kişilerle canlı iletişimdir. Hikayeleri, çocuklara öğrenme güçlükleriyle başa çıkmaları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santralinde çalışmaya devam edebilmeleri için sağlam bilgi edinmeleri için ilham veriyor” ifadelerini kullandı. 
Uygulamalı eğitim yöneticisi ve Leningrad NGS-2’nin İşletme Personeli Yetiştirme Bölümü Başkanı Vitaliy Yarets, izlenimlerini şu ifadelerle paylaştı: 
“Çocukların zeki olduğu, öğrenme ve en karmaşık sorunları ayrıntılı olarak anlama arzusuna sahip olduğu görülebiliyor. Eğer özenle çalışmaya devam ederlerse, Akkuyu Nükleer Güç Santrali güvenilir ellerde olacaktır, bundan eminim.” 
Uygulamalı eğitim yöneticisi ve Leningrad NGS-2’nin İşletme Personeli Yetiştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Sergey Reçkin ise, “Bugün onlar sadece öğrenci. Ama yarın, şu anda Türkiye'de Rus projesine göre inşa edilen en modern tesisler olan Akkuyu NGS'in ünitelerini işletecekler. Bu gençlerin gözlerinde öğrenme arzusu, yeni şeyler öğrenme isteği görüyorum. Üniversitede edinilen bilgileri pratikle pekiştirmeye çalışıyoruz. Eğitmenlerimiz ve istasyonun operasyonel personeli ile iletişim iyi sonuçlar veriyor. Son bilgi kontrolü çoğu için mükemmel sonuçlar gösterdi. Gelecek yıl da bu grubu uygulama eğitimine almayı planlıyoruz. Bakım ve onarım çalışmalarını yapacağız" dedi. (İha)

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA