Pirinci patatese bağladılar!


 

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, TMO’nun vadeli satışlarını eleştirdi. “İthal patatesle depoları doldurdular, şimdi vadeli pirinç almak isteyene zorla patates satıyorlar!”

Haber Merkezi

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde TMO’nun ithalat politikasını eleştiren Gökçel, yakın zamanda yaşanan gıda krizini aşmak için patateslerin kontrolsüz ve plansızca ithal edildiğini söyledi.

TMO DEPO BOŞALTMAYA ÇALIŞIYOR
Patates hasadına başlandıktan sonra bile ithalatın sürdürüldüğünü hatırlatan CHP’li Gökçel, ürün stokunun eritilmesi için TMO’nun şartlı ürün sattığını ifade etti. Daha önce, ‘Patateste vadeli satış sadece kuru soğan alan kişi ve kuruluşlara yapılacaktır’ denilerek ürün satışlarının şarta bağlandığını hatırlatan Gökçel, plansızca yapılan ithalattan dolayı TMO’nun depolarının dolduğunu, yerli ürünün gelmesiyle birlikte depoları boşaltmak için satışların şarta bağlandığını söyledi.

PİRİNÇ ALMAK İÇİN PATATES
Önergesinde, TMO’nun pirinci vadeli olarak almak isteyen kişi ve kuruluşlara patates almış olmayı şart koştuğunu belirten CHP’li Gökçel’in soruları şu şekilde: “2019 yılında, önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar kaç ton patates ithalatı gerçekleşmiştir?
Hangi ülkeden ne kadar patates ithal edilmiş, karşılığında hangi para cinsinden ne kadar ödeme yapılmıştır?
Söz konusu patatesler hangi ayda ne kadar ithal edilmiştir?
Düşük kalite ve zayiat sebebiyle piyasaya sürülemeyen ne kadar ithal patates vardır, bunların piyasa değeri nedir?
Vadeli pirinç alımı için şart koşulduğu iddia edilen patatesler insan ve çevre sağlığı açısından mevzuatımıza uygun mudur?
TMO, 2019 yılı içinde hangi ürünlerin vadeli satışlarını başka hangi ürünün alınmış olması şartına bağlamıştır?
Bu uygulamanın sebebi TMO’nun ithalat yetkisini plansızca uygulamış olması mıdır?”.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA