BAKLİYATÇILARDAN DEV BULUŞMA


 

Başkanlığını Mersinli iş insanı Hüseyin Arslan’ın yaptığı Dünya Bakliyat Kongresi bu yıl Brezilya’da toplandı. Dünya bakliyat sektörünün en büyük etkinliği olan kongreye Mersin iş dünyası adeta çıkarma yaptı.

Haber Merkezi 

Kurulduğu 1999 yılından bu yana her sene dünyanın farklı bir şehrinde düzenlenen ve bakliyat sektörünün en büyük ve prestijli etkinliği olan Dünya Bakliyat Kongresi, bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 10-13 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlendi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun katılımın olduğu Kongre, dünyanın birçok yerinden sektör paydaşlarını bir araya getirdi.
Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülmekte olan URGE projesinde yer alan firmaların da katılımıyla toplam 17 firmanın 21 temsilcisiyle katılım sağladı. Kongre, Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın açılış konuşmasıyla start aldı. 4 gün süren Kongre’de ayrıca, ‘Dünya Bakliyat Günü’, ‘GPC Contract’, bakliyat ürünlerinin dünya piyasasındaki genel görünümü konulu oturumlar düzenlendi. 

ARSLAN’IN BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE İLKLERE İMZA ATILDI
Kongrede ayrıca, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanlık Devir-Teslim Töreni gerçekleştirildi. 2015-2019 yılları arasında bu görevi yürüten, başta ‘2016 Dünya Bakliyat Yılı’ ve ’10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’ olmak üzere önemli başarılara imza atan Sayın Hüseyin Arslan, Başkanlık koltuğunu Cindy Brown’a devretti. Brown, Konfederasyon’un Arslan’ın Başkanlığı döneminde ilklere imza attığını, 2016 yılının Dünya Bakliyat Yılı ilan edilmesiyle birlikte ivme kazanan Dünya Bakliyat Günü ilanı konusunda büyük gayretler göstererek 10 Şubat gününün Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bakliyat Günü olarak ilan edilmesinin mimarı olduğunu vurguladı. Arslan da, Brown’a teşekkürlerini ileterek Başkanlığı için başarı dileklerinde bulundu. 

4 GÜN BOYUNCA SADECE BAKLİYAT KONUŞULDU
Dünyanın çeşitli yerlerinden bakliyat üretimi, ihracatı, lojistiği ve satışı alanlarında faaliyet gösteren farklı ülkelerden insanların bir araya gelmesine zemin oluşturan Dünya Bakliyat Kongresi bu yönüyle de sektörde önemli bir buluşma noktası olarak nitelendiriliyor. Katılan firmalar için önemli bir prestij kaynağı olan etkinlik her yıl tekrarlanıyor olmasıyla da bilgi alışverişinin sürdürülebilirliği konusunda sektöre önemli katkılar sağlıyor.
10-13 Haziran tarihlerinde düzenlenen Dünya Bakliyat Kongresi, ilk gününde temsilci kayıtlarıyla başladı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC)’nun Yönetim Kurulu Toplantısı ile devam etti. Herhangi bir oturum yapılmayan ilk günün akşamında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın ev sahipliğinde GPC, düzenlenen Hoşgeldiniz Resepsiyonu ile katılımcılarını ağırladı. Katılımcılar için hem bir resepsiyon hem de ikili iş görüşmelerini yapmalarına uygun bir ortam niteliğinde olan etkinlikle ilk gün tamamlandı.

Resmi açılışın gerçekleştirildiği ikinci gün, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın açılış konuşmasıyla start aldı. Ardınan, ‘Bakliyat Sektöründe Latin Amerika – Afrika & Ortadoğu Ticaret Koridoru’, ‘Dünya Bakliyat Günü’, ‘Kabuli Nohut’ ve ‘Yeşil Mercimek’ oturumları düzenlenerek küresel bakliyat pazarının nabzı tutuldu. 
Kongrenin üçüncü gününde ‘GPC Pulses Contract’, ‘Kırmızı Mercimek’, Fasulye/Bezelye’ vb. oturumları düzenlendi. Bu oturumlarla birlikte Kongre’ye katılan firmalarımız, dünyadaki üretim ve tüketim rakamları, oluşabilecek fiyatlar hakkında bilgi edindi, Avrupa ve Ortadoğu pazarına ek olarak Güney Amerika pazarına açılma konusunda yeni müşterilerle tanışma fırsatı buldu.
Kapanış etkinliği olarak düzenlenen gala yemeğinde de sektör paydaşlarının bir araya gelerek hem edindikleri görüşleri birbirleriyle paylaştı hem de yeni ortaklıklar ve işbirlikleri için fikir alış verişinde bulundu.
Kongrenin son gününde ise desi nohut ve fasulye oturumları ile GPC Genel Kurulu’nun ardından dünya bakliyatının nabzını tutan zirve sona erdi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA