AVUSTRALYA’DA 50 YIL ‘KİMLİK’ İLE ANLATILIYOR


 

Türklerin, Avustralya’ya göçmen olarak gidişinin 50.yıl dönümü kapsamında ‘Kimlik’ isimli serginin 3’üncü durağı Mersin oldu. 150 bin Türk Avustralyalının dikkat çekici göçmenlik başarısının anlatıldığı sergi 3 Haziran’a kadar gezilebilecek.

Haber Merkezi 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Türklerin Avustralya’ya Göçmen Olarak Gidişinin 50. Yıl Dönümü’ programı düzenlendi.
Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen program öncesinde, Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Başkan Seçer’i makamında ziyaret etti.

“GÖÇ, EKONOMİK SEBEPLERDEN FARKLI SEBEPLERE DOĞRU EVRİLDİ”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükelçi Brown’u Mersin’de ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek, “Böyle kültürel ve sosyal ekinliklerin olması kentimize bir zenginlik katıyor. Bundan 50 yıl önce benim de çocukluğumu yaşadığım yıllarda, yaşadığım ilçe Tarsus’tan çok sayıda aile Avustralya’ya gitmişti. Daha sonraki 70’li ve 80’li yıllarda bu devam etti. Avrupa’nın birçok ülkesine Türkiye’den işçi statüsünde vatandaşlarımız ekonomik sebeplerle gidiyorlardı. İlk yıllarda vasıfsız olarak giden iş gücü, zaman geçtikçe tersine döndü. Şimdi daha çok vasıflı, beyin göçü diye tabir ettiğimiz insanlar ülkemizden farklı ülkelere iş bulma umuduyla ya da daha rahat bir yaşam sürme umuduyla ülkeyi terk ediyorlar. İnsanlar daha demokratik toplumlarda, hukuk devleti anlayışının daha iyi olduğu ülkelerde, kendilerini çok daha rahat hissedecekleri ülkelerde yaşamak istiyorlar. Artık göç sebepleri ekonomik sebeplerden farklı sebeplere doğru evrildi” dedi.
 
KİMLİK MERSİNLİLER’İN BEĞENİSİNE SUNULDU
Ziyaretin ardından Başkan Seçer, Büyükelçi Brown ile birlikte Türkiye'den Avustralya'ya göçün 50'nci yılında Avustralyalı Türklerin ülkedeki hayatlarını anlatan ve ‘Kimlik’ adını taşıyan serginin açılışını gerçekleştirdi.
Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da açılışı yapılan sergiye Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu ve Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Tütüner katıldı.

AVUSTRALYA-TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ 
Açılışta konuşma yapan ve Avustralya-Türkiye arasındaki ilişkilerin son derece önemli olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Avustralya ile ilişkilerimiz son derece önemli. Böyle medeni ve kalkınmış bir ülke ile iletişim içerisinde olmamız bize fayda sağlar. Burada bir ticari faaliyetleri var. Bizim için Mersin limanı son derece önemli. Ben belediye başkanı olarak bu konuyu önemsiyorum. Çünkü ticari bir değer katıyor kentime. Kentimde ticaretin, üretimin, istihdamın gelişmesi, Mersin’in refah toplumu olması için önemli çabalar sarf ediyorum. Bu konuda burada yatırım yapmak isteyen, yatırımlarını geliştirmek isteyen bütün yatırımcılarla da iş birliği için hazırız. Büyükelçimizi, Avustralya sermayesinin Mersin gibi önemli fırsatlar barındıran bir kentte yatırım yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

“AVUSTRALYA’DA YAKLAŞIK 150 BİN TÜRK AVUSTRALYALI VATANDAŞIMIZ MEVCUT”
Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ise Mersin’de böyle bir sergiyi açmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Türklerin Avustralya’ya göçünün tarihini katılımcılar ile paylaştı ve “Bugün Mersin’de olmaktan ve sizinle beraber bu serginin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle sayın başkanımıza burada bu mekânı kullanmamıza izin verdikleri ve açılışta bizimle beraber oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bugün yaklaşık olarak 150 bin Türk Avustralyalı vatandaşımız mevcuttur ve hepsi de Avustralya’ya büyük katkılarda bulunmaktadır. Bu dikkat çekici göçmenlik başarısını kutlamak amacıyla Melbourne’da bulunan Türk Derneği ve Göç Müzesi ile birlikte çalışarak Kimlik sergisini ortaya çıkardılar” dedi.

“MERSİN ÜÇÜNCÜ DURAĞIMIZ”
Aynı serginin geçtiğimiz yıl Avustralya’da Melbourne Göç Müzesi’nde sergilendiğini ve Türkiye’de de Mersin’in üçüncü durakları olduğunu sözlerine ekleyen Büyükelçi Brown, “Avustralya Büyükelçiliği olarak bu sergiyi gezici sergiye dönüştürerek Türkiye’de farklı illerde sergilemek istemekteyiz. Mersin, Ankara ve Kayseri’den sonra üçüncü durağımız. Sayın Başkanımız Vahap Seçer beye sıcak konukseverliği için ve bu mekânı bizlere kullandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Mersin’i ilk defa ziyaret ediyorum ve o yüzden benim için çok önemli bugün burada olmak. Mersin tabi Türkiye Avustralya ilişkileri için de özel bir yere sahip. En büyük Avustralya yatırımı Mersin’de bulunuyor. IFM yatırımcıları Mersin Limanına yatırım yapmış bulunuyor. O sebeple de Mersin’e gelmeyi çok istedim” diye belirtti.
Fotoğraflar, 27 Mayıs- 03 Haziran tarihlerinde Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergilenmeye devam edecek. 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA