ENGELLİLER HAFTASI ŞÖLENİ BAŞLADI


 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, engellilere yönelik toplumda farkındalık ve duyarlılığın arttırılması amacıyla bu yıl 12.’si gerçekleştirilen Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni başladı.

GİZEM EKİCİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 12.’si gerçekleştirilen Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni başladı. 10-16 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan şölende; toplumda farkındalık ve duyarlılığın arttırılması amaçlanıyor. Resim sergileri, tiyatro gösterileri ve müzik dinletilerinin yer aldığı etkinlik boyunca engelli bireylerin daha üretken ve daha özgür bireyler haline gelmeleri, toplumla daha çok bütünleşmeleri sağlanacak.
Etkinlik öncesinde kongre ve Sergi Sarayı’nda stant açan Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı’nın ‘Engelsiz Sanat, Engelsiz Hayat El Sanatları Sergisi’ni gezdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen şölene; Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Diyaaddin Özer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen ve çok sayıda engelli vatandaş ile aileleri katıldı.

“ENGELLİLERİMİZİ HER ZAMAN ŞEFKATLE SARIP SARMALAYACAĞIM”
Şölenin açılışında konuşan Başkan Vahap Seçer, engellilere uygun bir yaşam biçimi yaratılmasının toplumların gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli olan bir ölçüt olduğunu ifade ederek, “Bir toplumda engelliler, engelli olduğunu hissetmiyorsa, yaşam onlara uygun hale getirilmiş, engeller bir bir ortadan kaldırılmışsa o toplum kalkınmış ve gelişmiş bir toplumdur. Bu ülkede yaşayan engellilerimiz bizim onurumuz, bizim şerefimiz.  Bunun da böyle bilinmesi lazım. Onlar bizim canımız, ciğerimiz. Engelli çocuklarımız, engelli gençlerimiz, engelli kardeşlerimiz merak etmesin. Mersin'e seçilen yeni belediye başkanı Vahap Seçer onları şefkatli kollarında her zaman sarıp sarmalayacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Hayata geçirilen hizmetler ve projelerini anlatan Başkan Seçer, 2020 yılına kadar Mersin’i engelsiz bir şehir haline getireceklerini belirterek, engellilere istihdam alanında pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğinin altını çizdi. Seçer, “Öncelikle engellilerimizin çalışma hayatına yönelik pozitif ayrımcılık yapmamız gerekiyor. Yasaların belirlediği oranın daha üzerinde engellilerin iş hayatına istihdam edilmesi gerekiyor. Onlara öncelik tanımamız, pozitif ayrımcılık yapmamız lazım Onların yaşam standardını yükselten; kendi ekmeğini, kendi çabasıyla, kendi emeğiyle kazanması için onlara istihdam sağlayıcı tedbirleri alacağız. Bu bizim görevimiz” şeklinde konuştu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarından uygulanacak olan ulaşımda indirim konusuna da tekrar değinen Başkan Seçer, konuya netlik kazandırarak, “Bu arada dün yaptığım basın toplantısında bir yanlış anlamaya sebebiyet vermişiz. Ulaşım ücretlerinde bir indirime gidiyoruz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz 60-65 yaş arası vatandaşımız da bundan faydalanacak. Yasal olarak biliyorsunuz 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, engellilerimiz zaten ücretsiz olarak ulaşım hizmetinden faydalanabiliyor.  Bizim sadece dün gündeme getirdiğimiz ulaşım hizmetlerindeki indirim yani 1.25 TL olan ulaşım hizmetleri, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve 60-65 yaş aralığındaki vatandaşlarımız için geçerliydi. Bunu da belirtmek istiyorum” dedi.
Şölende ayrıca Başkan Seçer tarafından Engelli Dostu İşletmelere plaket takdimi yapılırken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Tiyatro Gösterimi ile Engelsiz Koro ve Orkestra da gösterilerini sergileyerek, engelli bireylere unutamayacakları bir gün yaşattı. Başkan Seçer de gösterileri sonuna kadar izleyerek, çocukları tebrik etti.

ŞÖLEN GÜNLERCE DEVAM EDECEK
12. Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Farkındalık Programı kapsamında11 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da Marina AVM’de ve 13 Mayıs Pazartesi günü saat 15.00’da Forum AVM’de Farkındalık Çalışması etkinlikleri düzenlenecek.
14 Mayıs Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında Toroslar ilçesinde yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde sergi ve gösteri etkinlikleri düzenlenirken, 15 Mayıs Çarşamba günü, saat 10.00-12.00 saatleri arasında Toroslar ilçesinde yer alan 19 Mayıs Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonu’nda Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Basketbol Takımı ve Mersin Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Maçı gerçekleştirilecek.
Etkinliğin kapanış töreni ise 16 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. Saat 10.00’da Adnan Menderes Bulvarı Engelsiz Sergi ve Kültür Merkezi’ndeki etkinlik kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı gösterilerini sergilerken, resim sergisi ve ressam Verda Dölek eşliğinde resim atölyesi çalışması olacak. 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA