TAMEB PROJESİNE KATILAN SURİYELİLER SERTİFİKALARINI ALDI


 

Mersin’de dezavantajlı Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin mesleki ve girişimsel becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Toroslar Belediyesi ile Türk Alman işbirliğinde gerçekleştirilen Mesleki Beceri Geliştirme Projesi’ne (TAMEB) katılan kursiyerler, sertifikalar

Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki projenin kapanış törende konuşan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 3 ana atölyede düzenlenen kurslarda, metal sac işleme, duvarcılık ve ahşap kalıpçılık alanlarında mesleki eğitimlerin verildiğini söyledi. 

Kurslar sonunda 120 kişinin sertifika almaya hak kazandığını kaydeden Yılmaz, "Bu proje bir çok açıdan önemli. Birincisi genel olarak ara eleman sıkıntımız var, nitelikli iş gücü sıkıntımız var ve en önemlisi işsizlik sıkıntımız var. Sosyal bir çok problemin çözümü, işsizlik meselesinin çözümüyle bağlantılı. Eskiden geleneksel olarak usta-çırak ilişkisi vardı. Ustalar yanlarına çırak alır yetiştirirdi. Bu hayat boyu süren bir ilişkiydi. Bugün artık usta sıkıntısı çekiyoruz, ara eleman sıkıntısı çekiyoruz. İş verenler de zaman zaman dile getiriyorlar. Bir taraftan işsizlik var bir taraftan ise nitelikli insan sıkıntısı var. Bu proje Suriye'den gelen misafirlerimizin entegrasyonu açısından da önemli. Ciddi bir açığı kapatmış durumda. Biz bu tür projelerden yanayız. İşsizlik meselesini çözecek, ara eleman yetiştirilmesi meselesini çözecek, adaptasyon sıkıntısını çözecek her türlü projeye açığız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ise MTSO olarak hep eğitimden ya olduklarını belirterek, "Gerçekten eğitimin önemi o kadar büyük ki, herkes çalışacak eleman ararken, en iyi şekilde yetişmiş elemanı tercih ediyor. Bu kurslar da bu amaçla düzenlendi. Burada sertifika alanlar inşallah çok iyi işlere yerleştirilecekler. Bu tür eğitim projelerinin devam etmesinden yanayız. Projenin yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. 
Kursiyerlerin hünerlerinin de sergilendiği tören, sertifikaların verilmesiyle sona erdi. (iha)

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  
  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA