TAŞIMA HUKUKU’NDAKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

TAŞIMA HUKUKU’NDAKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ


 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ile birlikte organize ettiği toplantıda lojistik sektörü temsilcilerine taşıma hukukundaki yeni değişiklikler anlatıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MTSO)yapılan açıklamada; İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ile işbirliğinde ‘Lojistik ve Taşıma Hukukunda Son Gelişmeler’ konulu bilgilendirme toplantısının düzenlendiği bildirildi. Toplantıda lojistik kenti Mersin’de sektör temsilcilerine lojistik ve taşıma hukukundaki son gelişmeler anlatılırken; taşıyıcının sorumluluğundan, yenilenen Karayolları Yönetmeliğine, emtia nakliyat sigortalarından, sektörde arabuluculuk uygulamalarına kadar birçok konu ele alındı.
“ŞİRKETLER HUKUKİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMELİ” 
Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Oda olarak tüm sektörlerde yetki alanları çerçevesinde sektörleri geliştirecek eko-sistemi kurmaya çalıştıklarını anlattı. Ancak bu sektörel eko-sistemlerin fiziki altyapı ile sınırlı olmadığına dikkat çeken Aşut, “İşte bu noktada, şirketlerimizin çoğu zaman ihmal ettiği, ikincil bir konu olarak gördüğü hukuki zeminler, yasal gelişmelerin takip edilmemesi, şirketleri ciddi anlamda zora sokmaktadır” dedi. Bu bağlamda MTSO olarak sık sık hukuki gelişmelerle ilgili tüm sektörleri bilgilendirmek ve bilgileri güncellemek adına seminerler düzenlediklerini vurgulayan Aşut, sözlerini, “Teknik detayları işin uzmanlarına bırakarak, seminerin lojistik sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Katkı sunan tüm katılımcılara, siz değerli lojistik dünyasına saygılarımı sunuyorum” diye tamamladı.
“ZOR REKABET KOŞULLARINDA HUKUKİ GELİŞMELERİ TAKİPTE ZORLANIYORUZ”
MTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Sektör Temsilcisi Ufuk Maya ise açılışta yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Lojistik sektörü olarak, ya da lojistik ve taşıma firmaları olarak sürekli araçlarımıza, teknik ekipmanlarımıza, depolama alanlarımıza, müşterilerimize ve pazarlarımıza odaklanıyoruz. Sert rekabet ortamında ne yazık ki buna mecbur kalıyor, enerjimizi bu konulara harcarken, işimizin önemli kısmı olan hukuki gelişmeleri takip edemiyoruz. Hukuk demek, sorumluluklarımızı bilmek demektir. Sayın Başkanımızın dediği gibi, hukuk alanını boş bırakınca, ‘cephede kazandığımızı masa başında kaybediyoruz’ gerçekten. Bu anlamda MTSO olarak sık sık hukuki gelişmelerle ilgili tüm sektörlerimizi bilgilendirmek ve bilgileri güncellemek adına seminerler düzenliyoruz. Bu seminerlere daha spesifik konularla devam edeceğiz. Bu anlamda sektörümüzü yalnız bırakmayacağız.”
Toplantıda Yrd. Doç. Dr. Turkay Özdemir Taşıyıcının sorumluluğunun başlangıç ve bitiş uygulamalarından kaynaklanan sorunlar hakkında bilgi verdi. Bu sorumlulukların taşıma modlarına göre değiştiğine dikkat çeken Özdemir, “Kara ve demiryolu taşımalarında sorumluluk teslimden teslime olarak kabul edilmesine rağmen deniz ve havayolu taşımalarında sorumluluk yükleme ve boşaltma süreçlerini de kapsıyor” diye konuştu.
Av. Sedat Tatar 8 Ocak 2018’de yayımlanan Karayolları Taşıma Yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Yeni ve eski yönetmeliği karşılaştıran Tatar, güncel kavramları ve yenilenen maddeleri anlattı.
Av. Cem Congar ise emtia nakliyat sigortalarına değinerek, sorumluluk sigortası ve emtia nakliyat sigortası arasındaki farkları paylaştı. Toplantının sonunda Av. Arb Dilek Yumurtaş ise lojistik sektöründeki arabuluculuk uygulamalarını anlattı.

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 




  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 




sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA