Üretici Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden memnun | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Üretici Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden memnun


 

Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de üreticilerle bir araya geldiği toplantıda, iktidar olmaları durumunda girdi maliyetlerinin düşürülmesi için önlemler alacaklarını söylediğini belirtti.

Kıymet Gökçe

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2 Aralık Cumartesi günü Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde üreticilerle buluştuğu basına kapalı toplantıyı İHA muhabirine değerlendirdi. Tarımın ve narenciyenin sorunlarının masaya yatırdığı buluşmanın, faydalı bir görüşme olduğunu ifade eden Gökçel, toplantıda özellikle son yıllarda tarımda artan girdi maliyetleri ile üreticilerin ürünlerini pazarlama sorununu ele alındığını dile getirdi.

ÜRETİCİ MALİYETLERDEN DERTLİ

Toplantıda, üreticilerin, girdi maliyetleri nedeniyle yaşadıkları sorunların Kılıçdaroğlu’na aktarıldığını belirten Gökçel, “Ayrıca, doğal afetler konuşuldu ve doğal afetlerde çiftçinin yaşadığı sıkıntılar anlatıldı. Bu çerçevede TARSİM ile ilgili beklentiler anlatıldı. İfade edildi. En önemlisi, iç piyasada üretici ve tüketici arasındaki fiyat farklılıklarının nereden kaynaklandığı gündeme geldi. Yaş sebze meyvede ihracat önemli tabi ki. Bu noktada da ihracatla ilgili sıkıntılar dile getirildi. Üretimde yaşanan sıkıntıların, girdi maliyetlerinin nasıl ortadan kaldırılacağı, yaşanan o sıkıntılarla ilgili devletin desteklerinin bugün yetersiz olduğu ifade edildi. Bunun dışında en büyük problemin de hem iç piyasaya hem dış piyasaya ürün pazarlamada yaşandığı söylendi. Bu sıkıntıların ortadan kaldırılıp tarım ürünlerinin satışının artırılması ve çiftçinin para kazanması gündeme geldi. Burada üretici ile tüketici fiyatları arasındaki o makasta nelerin etken olduğu konuşuldu.

HİPERMARKETLER TEKEL OLUŞTURDU

Büyük hipermarketlerin ülkede bir tekel oluşturduğu, bunlara alternatif tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye aracısız ulaşması ya da daha makul fiyatlara tüketicilerin ürün tüketebileceği bir sistemin oluşturulup, tüketicinin de üreticinin de mağdur olmayacağı bir sistem oturtulması gerektiği ortaya kondu. Burada da kooperatifler ve üretici birliklerinin mutlaka faal hale getirilip bu sıkıntıların çözümünde kullanılması gerektiği vurgulandı” dedi. Toplantıda Tarım Kanunu ile piyasaya müdahale kuruluşlarının da gündeme geldiğini anlatan Gökçel, “Ama en önemlisi, çiftçinin ürünlerinin pazarlanmasıyla ilgili sıkıntılarının bir şekilde ortadan kaldırılması gerektiği ve bu yöndeki beklentiler Kılıçdaroğlu ile paylaşıldı” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ MEMNUN ETTİ

Kılıçdaroğlu’nun, toplantıda üreticilere aktardığı çözüm önerilerini de anlatan Gökçel, “Kılıçdaroğlu, olası bir CHP iktidarında girdi maliyetlerinin gözden geçirilerek, mutlaka makul şekilde çiftçilerin desteklenmesi, özellikle ilaç, gübre, mazot maliyetlerinin düşürülmesi için önlemler alınması konusunda çalışma yapacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ayrıca çiftçilerin banka borçlarıyla ilgili sıkıntılarına yönelik çözüm önerilerini de paylaştı. Biliyorsunuz, çiftçilerin çoğu özel bankalara borçlu. Bu noktada çözümler üretilmesi gerektiğiyle ilgili vaatlerde bulundu. Şu da gündeme geldi; Suriyelilere harcanan para 30 milyar dolar seviyesinde, çiftçinin tamamının borcu 70 milyon dolar. Dolayısıyla bunun silinebileceği de orada konuşuldu. Bence çok faydalı bir görüşme geçti” ifadelerini kullandı.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA