“İhya hüsrana dönmesin” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“İhya hüsrana dönmesin”


 

Esnaf ve sanatkarların geçmişe dönük prim borçlarını canlandırmak için yürürlüğe konan ihya kapsamında SGK tarafından güncel prim üzerinden hesaplanan ihya bedelinin tamamının 3 ay içerisinde ödenmesi şartına tepki geldi!

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 63 üncü madde ile geçmişte vergi kaydı ile Bağ-Kur’a girişi yapılan ancak prim ödemediği için kurum tarafından terki verilen esnaf ve sanatkarlara bugünkü prim miktarı üzerinden ödeme yapma şartıyla bu süreleri hizmet olarak alabilme imkanı (İHYA) tanındığını vurguladı.

Geçmişe dönük prim borçlarının yeniden canlandırılması olarak isimlendirilen İHYA hükmü kapsamında geçmişte vergi kaydı bulunan esnaf ve sanatkarların SGK tarafından güncel prim üzerinden hesaplanan ihya bedelinin tamamını 3 ay içerisinde ödemesi şartı bulunduğunu kaydeden Başkan Dinçer, “ Esnaf ve sanatkarlarımızın mevcut durumu düşünüldüğünde güncel primlerle hesaplanan ihya bedelini ödemesi imkansız görünmektedir. Ödemenin tamamının yapılmaması halinde ise ihya geçersiz sayılmakta. Bizler söz konusu ihyanın hüsrana dönmemesi adına, ödediğimiz para kadar hizmet almak istiyoruz. Örneğin bir esnaf sanatkarımızın ihya bedeli olarak 50 bin lira  hesaplandı. Ancak esnafımız 20 bin lira ödeme yapabildi. Mevcut hükümde bu para iade ediliyor ve ihya geçersiz sayılıyor. Bizler diyoruz ki güncel prim üzerinden hesaplanan bu ihya bedelini hiçbir esnafımız ödeyemez. Esnaf sanatkarlarımıza yatırdıkları para kadar hizmet alabilme imkanı getirilsin. Esnaf sanatkarlarımızın mağduriyetinin önlenmesi adına bu konu büyük önem arz etmektedir. Yetkililerimizin yıllarca zor şartlar altında yaşama mücadelesi veren  esnafımıza bir nefes aldırmak ve emeklilik hakkını elde edebilmeleri adına bu talebimize olumlu yanıt vermelerini beklemekteyiz” dedi.

Başkan Dinçer prim ücretlerinin yılbaşı sonrası yeniden belirleneceğini kaydederek, ihya, askerlik ve doğum borçlanmasından  yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların daha fazla prim yükü altına girmemeleri adına yılbaşı öncesi başvuru yapmalarının kendi lehlerine olacağını sözlerine ekledi. 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA