Mut’ta zeytinyağı fabrikalarında yoğunluk yaşanıyor | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Mut’ta zeytinyağı fabrikalarında yoğunluk yaşanıyor


 

Mersin’in Mut ilçesinde zeytin fiyatlarının 8 liradan 5 liraya kadar düşmesinin ardından, zeytinyağı üretimi yapan fabrikalarda da hareketlilik yaşanıyor.

Mut’ta zeytin hasadının başlamasıyla birlikte 8 liraya alıcı bulurken birden 5 liraya düşmesi sonucu, ilçede bulunan 15 zeytinyağı fabrikası günlük 150 tonun üzerinde yağ üretimi yapıyor. Zeytinyağı üretim tesislerinde üreticiye 1 hafta sonrasına sıra veriliyor. İlçeye bağlı mahallelerde bahçelerden toplanarak çuval veya naylon sandıklar içerisinde fabrikaya getirilen zeytinler boş haznelere dolduruluyor. Bantlardan geçerek yıkanıyor. Ardından sıkma makinelerine giren ürünler, burada preslendikten sonra, bir dizi işlemlerden geçirilerek depolanıyor ve dinlenmeye bırakılıyor. Bir dizi işlemin ardından zeytinyağı olarak, üreticilere geri veriliyor.

Tuna Zeytinyağı Fabrikası yöneticisi Fatih Kaan Tuna, ilçede zeytin üretiminin her yıl arttığını belirterek, "Zeytin fiyatları 8 liraya kadar çıkması sonucu üretici yağ çıkarma yerine satmayı tercih ediyordu. Bir anda 8 liradan 5 liraya düşen zeytin fiyatlarından sonra üretici zeytinyağı çıkarmak için sıraya girdi. Bundan dolayıda fabrikar çok yoğun. Bu gidişle ilçemizde zeytinyağı rekoltesi artabilir. Günde ilçemizdeki 15 fabrikadan toplam 150 tonun üzerinde zeytinyağı üretimi yapılıyor. Verimin yüksek olmasından dolayı üreticilerimiz çok memnun. Biz burada sızma yağın yanı sıra, posadan yakacak üretimi de yapılıyor. Ayrıca siyah ve yeşil zeytin satışımızda bulunuyor” dedi.

Zeytinyağı üretiminin, bu yıl hasadın iyi olması nedeniyle üretiminin ocak ayına kadar sürmesi bekleniyor. (iha)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA