“Nüfusumuzun 4/1’i Suriyelilerden oluşuyor” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“Nüfusumuzun 4/1’i Suriyelilerden oluşuyor”


 

‘Dünya’da Göç Hareketleri ve Sorunları’ araştırması yapan 7 ülkeden 40 yabancı öğrenci ‘göç’ için nüfusunun 4’de biri Suriyelilerden oluşan Mezitli ilçesinde belediyenin konuğu oldu.

Türkiye Ulusal Ajansı’nın Erasmus Programı kapsamında ‘Dünya’da Göç Hareketleri ve Yarattığı Sorunlar’ konusunda bir dizi araştırma yapmak amacıyla Türkiye’de ağırladığı 7 ülkeden 40 öğrenci, Mezitli Belediyesi’nin konuğu oldu.

Mezitli Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu’nun organizasyonda Mezitli Down Kafe’de gerçekleşen toplantıda, konuk öğrenciler bir hafta boyunca Mezitli’de göçün sonuçlarıyla ilgili tanık olduğu konuları anlattı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul’un da katıldığı toplantıda yaşadıkları ülkelerde benzeri göç hareketlerinde gerçekleştirdikleri uygulamalar hakkında bilgiler veren gençler, Türkiye’nin bu konuda yapması gerekenler hakkında görüşlerini paylaştı.

“NÜFUSUMUZUN DÖRTTE BİRİ SURİYELİLERDEN OLUŞUYOR”

Gençlere Mersin’de göçün yarattığı sorunlar ve buna karşı aldıkları tedbirleri anlatan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mezitli, Türkiye’nin en yoğun Suriyeli göçünün yaşandığı ilçelerden birisi. Resmi rakamlara göre nüfusumuzun dörtte biri Suriyelilerden oluşuyor. Belediye olarak bu sıkıntıyı aşacak, tedbirler almaya çalışıyoruz. Çok ciddi ele alınması gereken bir durumla karşı karşıyayız. Göçmenlerin burada yaşadıkları süre içerisinde halkımızla uyumu için çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

“UYUM SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN SADECE BELEDİYELER YETMEZ”

Mezitli’de gözle görünür bir sıkıntının yaşanmadığı bilgisini de veren Başkan Tarhan, “Uyum, göze görünen bir sorun gibi görünmese de uzun vadede çok ciddi ele alınması gerekecek. Sabırla, itinayla işlenmesi gereken bir konu. Uyum tek bir kurumun değil, merkezi ve yer aslında merkezi yönetimin stratejik kararları, politikalarıyla şekillendirmesi gerekiyor. Hep birlikte el ele vererek sabırla uzun sürede işlemesi gereken bir problem. Biz kendi üzerimize düşen bölümünü elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Öğle yemeğinde Down Sendromlu gençlerle buluşan konuk öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektiler. Daha sonra Mezitli Belediyesi Sanatevi’ni ziyaret ederek, burada gerçekleştirilen sanatsal etkinliklere katılan gençler, belediye bünyesinde kurulan Mezitli Dokuması yapılan atölyede incelemelerde bulundular. (bülten)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA