Mesleğinin ustasına MTSO’dan akredite hizmeti! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Mesleğinin ustasına MTSO’dan akredite hizmeti!


 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) bünyesinde ‘Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ kurulum hazırlıkları sürdürüyor. Öncelikli hedef, yılsonunda merkezin akreditasyon çalışmalarını tamamlamak. Ardından da oda üyelerinin ihtiyaç duyduğu bütün meslek dallarında sınav ve belgelendirme hizmeti su

MYK Başkanlığı Sınav ve Belgelendirme Dairesi Uzman Yardımcısı Kübra Ulusoy, 2015’ten bu yana tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, “İş müfettişleri denetimlere başladı. Belge sahibi olmadığı tespit edilen kişiler için idari para cezası uygulanıyor” dedi.

İBRAHİM YÜNCÜLER

Mersin’de, “Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulumu ve İşletilmesi Projesi Kapanış Toplantısı” gerçekleştirildi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’un ev sahipliğindeki toplantıya, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) yetkililerinin yanı sıra projede emeği geçen sektör temsilcileri katıldı.

“BİLGİ VE BECERİ GEREKTİREN MESLEKLERİN DEĞİŞTİ”

Proje Kapanış Toplantısı’nda konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, 21’nci yüzyılın ekonominin, teknolojinin, bilgi ve beceri gerektiren mesleklerin değiştiği bir çağ olduğunu söyledi. Bu çağın beraberinde ‘hayat boyu öğrenme’ kavramını getirdiğini belirten Aşut, buna bağlı olarak her ülkenin, ulusal öncelikleri arasında mesleki standart ve yeterlilik sistemlerinin yeniden yapılandırılmasına yer verdiğini aktardı. Türkiye’nin de mesleki standart ve yeterlilik sistemine önem verdiğine, istihdam ve eğitim arasındaki ilişkiyi güçlendirecek çalışmalar yaptığına dikkat çeken Aşut, “Bugün sadece 81 meslek dalında zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, kısa sürede 115 meslek dalında zorunlu hale gelecek. Bu sayının artması sistemin daha etkin ve çalışır hale gelmesini sağlayacaktır” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTIK”

MTSO’nun yürüttüğü bu projeyle, Türkiye’de bir ilke imza attıklarını kaydeden Aşut, ‘Dış Ticaret ve Lojistik’ meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi veren ilk ve tek kurum olacaklarını ve sadece Mersin’e değil tüm Türkiye’ye bu hizmeti sunacaklarını söyledi.

Ayrıca Mersin’de tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren çalışanlara yönelik hizmet vereceklerine de değinen Aşut şöyle konuştu: “Bilindiği üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf çalışanları için belge zorunluluğu var. İlimizde tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren yaklaşık 47 bin çalışan tespit ettik. Bu bağlamda metal sanayine yönelik "Çelik Kaynakçısı", "Asansör Bakım ve Onarımcısı", "Metal Sac İşlemecisi" meslek dallarında Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmetini de sunacağız. Bununla da durmayacağız. Birden fazla tehlikeli meslek dalında Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan Odamızın hedefi, her zaman olduğu gibi tüm üyelerimizin ihtiyaç duyduğu bütün meslek dallarında sınav ve belgelendirme hizmetini sunmaktır. Bu nedenle üyelerimizin talep ve isteklerine çözüm üretmek amacıyla, gerektiğinde dış kaynak kullanımı ile gerekli sınav ve belgelendirme işlemlerini organize edip, üyelerimizin talep ve ihtiyaçlarına her zaman cevap vereceğiz.”

ULUSOY: “ZORUNLU MESLEK SAYISI 81’E YÜKSELDİ”

MYK Başkanlığı Sınav ve Belgelendirme Dairesi Uzman Yardımcısı Kübra Ulusoy ise sunumunda MYK’nın kuruluş nedenlerini, ulusal yeterlilik sisteminin ne olduğunu ve belge zorunluluklarını anlattı. Avrupa Birliği ile uyumlu ulusal yeterlilik sistemini kurup işletme hedefiyle yola çıktıklarını kaydeden Ulusoy, bugüne kadar 233 bin 829 belge verdiklerini söyledi. 2015’ten bu yana tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Ulusoy, belge zorunluluğu olan meslek sayısının son yapılan eklemelerle birlikte 81’e yükseldiğini anlattı. Sektöre yönelik diploması bulunanlar ile ustalık belgesi sahibi kişilerin MYK belgesi alma zorunluluğu bulunmadığına da dikkat çeken Ulusoy, “İş müfettişleri denetimlere başladı. Çalışanların MYK belgesi bulunup bulunmadığını sorguluyor ve belge sahibi olmadığı tespit edilen kişiler için işveren yada işveren vekillerine idari para cezası uygulanıyor” diye konuştu.

DÜNDAR: “AKREDİTASYON, HİZMET ALAN KİŞİLERE GÜVEN SAĞLIYOR”

TÜRKAK Baş Denetçisi Seher Batur Dündar ise belgelendirme merkezleri için TÜRKAK Akreditasyon Süreci’nin nasıl gerçekleştiğini anlattı. TÜRKAK olarak laboratuar, muayene kuruluşları ya da belgelendirme kuruluşlarının ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyet gösterdiklerini onayladıklarını anlatan Dündar, “Her alanda farklı uluslararası standartlar var. Biz kuruluşların bu standartlara uyup uymadığını kontrol edip uyanları akredite ediyoruz” dedi. Akredite kuruluşların hizmet alan kişilere güven verdiğine değinen Dündar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip bir kuruluştan alınan belgenin dünyanın her yerinde geçerliliği olduğunu vurguladı.

MTSO Personel Belgelendirme Merkezi akreditasyon çalışmalarının bu kapsamda devam ettiğini ifade eden Dündar, yılsonunda çalışmaların tamamlanacağına inandığını sözlerine ekledi.

FİLİK: “HİZMET VERDİĞİMİZ MESLEKLERE YENİLERİNİ EKLİYORUZ”

MTSO Projeler Müdürlüğü Birim Yöneticisi Fevzi Filik de ‘MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ Kurulumu ve İşletilmesi Projesi hakkında bilgi verdi. İki yıl önce başlayan proje kapsamında kurulan ‘MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nin TÜRKAK akreditasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkisi almasının ardından tüm Türkiye’ye Dış Ticaret Sorumlusu (Seviye 5), Lojistik Operasyon Sorumlusu (Seviye 5), Lojistik Operasyon Yöneticisi (Seviye 6) meslek dallarında sınav ve belgelendirme hizmeti vermeye başlanacağını kaydeden Filik, “Merkezimiz ayrıca, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu olan; Çelik Kaynakçısı (Seviye 3), Metal Sac İşlemeci (Seviye 3), Asansör Bakım ve Onarımcısı (Seviye 3) meslek dalları için sınav ve belgelendirme hizmetini de sunacaktır. Bu zorunlu mesleklerin yanı sıra en yakın zamanda MTSO üyelerinin ihtiyaç duyduğu tüm mesleklerde personel sınav ve belgelendirme hizmeti sunmak üzere akredite olunan meslek dallarına yenileri eklenecektir” dedi. (bülten)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA