Ressamlık doğasında varmış! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Ressamlık doğasında varmış!


 

Mersin’de yaşayan 2 çocuk annesi ressam Asuman Yanpar, 15 yılda 80’in üzerinde resim yaptı. Resimle ilgili ne okul okuyan ne de eğitim alan Yanpar, yaptığı resimlerle insanların büyük takdirini topluyor.

Mersin’de yaşayan 48 yaşındaki ressam Asuman Yanpar, resimle ilgili okul okumamasına ve eğitim almamasına rağmen yaptığı resimlerle herkese örnek oluyor. Bugüne kadar 80'in üzerinde resim yapan ve 9 kişisel sergi açan Yanpar, görenlerin büyük takdirini topluyor. Özellikle oto portre üzerine resim çalışmaları yapan Yanpar, ressamlığa yeni doğan oğlunun oto portresini yaparak başladı. Küçüklüğünden beri sürekli resim yapan ancak güzellik uzmanı olan Yanpar, ressamlığa başlama öyküsü ve çalışmalarıyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Yanpar, Ankaralı olduğunu ve Ankara'dan Mersin'e geldiğinde bir arayış içerisine girdiğini söyledi. Resimle küçüklükten beri ilgilendiğini belirten Yanpar, "Okul zamanlarında arkadaşlarımın resmini çiziyordum. Resim yapmayı çok seviyordum, benim vazgeçilmezim oldu. Arayış içinde olduğum dönemde kendime ufak bir atölye açtım. 2002 yılından beri resim yapıyorum. Tabi bu konuda ben eğitimli değilim. Ancak eğitim şart, eğitimli olmak gerekiyor. Ben kendi çabalarımla buraya geldim. Çünkü benim vazgeçilmezimdi, çok seviyordum resim yapmasını. Mersin'e geldiğimde yalnız hissedince kendimi, ne yapabilirim arayışında resim benim için evet dedim. O günden sonra da sürekli resim yapıyorum" diye konuştu.

80’İN ÜZERİNDE RESİM, 9 KİŞİSEL SERGİ

2002 yılından bu yana 9 kişisel sergi açtığını kaydeden Yanpar, "Bugüne kadar 80'in üzerinde resim yaptım. İlk resmim de oğlumun oldu. Başladığım dönemde oğlum dünyaya gelmişti. İlk oğlumun oto portresini yaptım. Daha önce ben güzellik uzmanlığı okulunu bitirmiştim onunla uğraşıyordum. Ama bana göre olmadığını hissettim, resim beni tamamıyla kapsadı. Daha çok hayallerim, umutlarım, mutluluğum, mutsuzluğum her şeyimi resme yansıtmaya başladım. Sanırım resim yapmak biraz da yetenek işi. Ben kendi çabalarımla yapmaya, bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Hayat bence en güzel okul diye düşünüyorum. Hayat bize o kadar çok şey öğretiyor ki ben de bu öğrettikleri her şeyi resme yansıttım. Tabi bugüne kadar çok güzel tepkiler aldım. 9. kişisel sergimi açtım. Evet bu bir yetenek işi tabii ki akademisyen olmak bir ayrıcalıktır, orası tartışılamaz. Resim yapmak özveri, arzu, istek istiyor" şeklinde konuştu.

“RESİMLERİ GÖRENLER HEMEN HANGİ OKULDAN MEZUN OLDUĞUMU SORUYORLAR”

Yaptığı resimleri vatandaşların beğendiğini vurgulayan Yanpar, "İnsanların bana ilk sorduğu soru, nereden mezunsunuz oluyor. Bende açık yüreklilikle bu konuda eğitimli olmadığımı söylüyorum. Sadece çok sevdiğimi ve resimlerin beni her şeyim olduğunu söylüyorum. Çok güzel tepkiler aldım. Ancak güzel tepkilerin yanında elbette ki eleştirenler de oldu. Özellikle ben oto portre üzerine çalışma yaptım. Oto portre bir sanatçının kendi portresini çizmesidir. Aynaya bakarak da oto portre yapabilirsiniz bir resme bakarak da bu çalışmayı yapabilirsiniz. Ben ilk oğlumun oto portresini yapmıştım. Çok güzel bir duyguydu. Resme merakı, ilgisi olan her insan resim yapabilir diye düşünüyorum. Temel çizgilerden öğrenmesi gerekiyor. Şimdi imkanlarda çoğaldı. Kurslara gidildiği zaman daha kolay resim yapılabilir. Benin en büyük hedefim yurt dışında bir sergi açmak. Onun hazırlıklarını da yapıyorum. Resim sonsuzdur. Hiçbir zaman bitmez. Bir resmi bitirirsiniz ama o resmi elinize aldığınızda yıllarca çalışabilirsiniz. O yüzden bunu sonsuza kadar devam ettireceğim" ifadelerini kullandı. (iha)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA