Doğa harikası şelale ziyaretçi akınına uğruyor | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Doğa harikası şelale ziyaretçi akınına uğruyor


 

Mersin’in Mut ilçesinde Ermenek Çayı üzerinde yeşilliklere bürünmüş derin bir vadi içindeki Yerköprü Şelalesi, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Mersin'in önemli turizm merkezlerinden biri olan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından da tabiat anıtı olarak tescillenen doğa harikası Yerköprü Şelalesi, bugünlerde Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor.

Mut’a 35 kilometre, Ermenek’e 74 kilometre uzaklıktaki şelale, 110 milyon yıl önce kretose yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktı. Ermenek Çay’ının çok sarp bir kanyondan çıkış noktasında bulunan şelale, 29 metre kadar yüksekten aşağı dökülüyor. Yerköprü Şelalesi’nin döküldüğü yerin arkasında bir mağara ve su berrak bir göl bulunuyor.

Şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünelinin içerisindeyse, doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. Köprü görevi yapan mağaranın Gezende Barajı'ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getirirken, suyun düştüğü noktada da oluşan güzellik izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.

Ziyaretçiler, asma köprü üzerinden 204 basamak inilip yaklaşık 600 metre yürünerek şelaleye ulaşıyor.

Yerköprü Şelalesini görmek için Erdemli'den gelen Mustafa Yıldız, "Güzel bir yer yalnız köprüyle buranın mesafesi çok uzun. Buraya bir çözüm bulunması gerekiyor" dedi.

Eşi Özlem Yıldız ise herkese burayı görmesi için tavsiyede bulunurken, teleferik yapılırsa şelaleye daha çok kişinin geleceğini söyledi.

İstanbul’dan gelen Hayri Alıcı ise, “Buraya ailemle beraber geldim. Mükemmel bir yer. Yani Türkiye’de eşi benzeri vardır ama burası Mut’a bağlı gelmenizi tavsiye ederim” dedi.

Mersin’den gelen Oktay Çınar ise, “Çok güzel harika bir yer. Doğa harikası ilk defa böyle bir yere geliyorum. Herkesin gelip görmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

İstanbul’dan geldiğini söyleyen bir aile ise “Memleket Mersin ama ilk kez geliyoruz. Burasının güzel bir doğası var gezmeye değer” dedi. (bülten)


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA