SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 11.6.2019  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


İYİ OLMAZ MI BAŞKAN

Bayramın ilk günü rahmetli babamın mezarını ziyarete gittim. Gözne yolu üzerindeki mezarlıkta sonsuzluk uykusunda yatıyor babam. Mekanı cennet olsun.

  Bu ziyaret esnasında mezarlığın bakımsızlığına içim cız ederek tanıklık ettim. Otlar diz boyuydu ve kurumuştu. Oysa bir sigara izmariti onları tutuşturabilir ve bu da şehir mezarlığında bir yangına yol açabilirdi.

  Ağaçlar budanabilir, mezarlar sulanabilirdi. Yollar tertemiz yapılabilir, mezar taşları bir güzel yıkanabilirdi. Ölülerimize belediye tarafından gerekli dikkat ve özen mezarlık bakımıyla bizlere gösterilebilinirdi. Ama bu maalesef belediye tarafından ihmal edildi demeyeyim de unutuldu. Oysa insanların maneviyatının en yükseklere çıktığı bu kritik yerlerde bizi yönetmeye talip olan yerel başkanlar daha bir akıllı ve politik davranabilir.

  Örneğin bundan önceki Başkan'ın -Sayın Burhaneddin Kocamaz'ın- mezarların bakımına yönelik duyarlığı daha bir yüksekti. Onun kimi uygulamalarını geçmiş yazılarımda eleştirdim, ama atalarımızın ebedi istirahatgahlarına yönelik titiz tutumunu öne çıkarmayı hakikat adına önemsiyorum.

  Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, mezarlar bir toplumun geçmişine verdiği değerin bir nişanesidir. Geçmişine saygı en duyarlı ve duygusal yoğunlukta mezarlarda yaşanır. Şayet siz mezarları pırıl pırıl ve ışıl ışıl yaptırırsanız, hiç olmazsa bayramlarda oraları bayrama yakışır bir güzelliğe taşıtırsanız, kurumuş otları yoldurursanız, ağaçları budatırsanız, mezar topraklarını sulatırsanız ve her mezarın üzerine bir kırmızı karanfili belediye başkanlığı notuyla ve bayram tebriğini, ölülerimizin ruhlarını yad eden mesajla iliştirirseniz, inanın biz insanların kalbine girersiniz.

  Size ve partinize destek veren bir seçmen olarak- madem danışmanlarınızın ve kurmaylarınızın aklına gelmedi- öneriyorum. Kanımca bunun belediyenize, belediyemize çok önemli masrafı da olmaz.

  Bir anımsatayım istedim.

  Amacım bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.

BATTI ÇIKTI

  Madem yazımı belediyenin işlerinden açtım, o minvalde de sürdüreyim efendim.

  Bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Burhaneddin Kocamaz, beğenelim veya beğenmeyelim, borçla da harçla da olsa Mersin'in değişik yerlerine dört beş "battı çıktı" yaptı. Gerçi bunun toplu taşımacılığa ne kadar faydası var, tartışmaya açık bir mevzu. Ama kesin olan bu "battı çıktı"lar kullanıldığı sürece bir önceki başkanın yaptığı hizmetler olarak anılacak.

  Peki yeni Başkanımız Vahap Seçer ne yapmayı ve nasıl kalıcı eserler bırakmayı düşünüyor acaba?

  Bence Burhaneddin Kocamaz'ın yaptırdığı "battı çıktı"ların üzerinden vızır vızır işleyen tramvayları, trenleri, uzun uzun halk otobüslerini çok ucuz bilet ücretleriyle geçirirse eski başkanın bıraktığı bayrağı daha yükseklere dikmiş olur.

  Yine Başkanımız Vahap Seçer ve ekibi deniz yolunu işlevsel kılarsa taşımacılıkta devrim yapmış olur.

  Yani Mersin limanından yola çıkan yolcu vapurları Kızkalesi'ne, Taşucu'na, Aydıncık'a, Anamur'a uğrasa ve aynı güzergahtan geri dönse, Mersinli vatandaşlarımız da denizin iyot kokusunu ciğerlerine çekse ve bu da çok tuzlu bir yolculuk olmasa fena mı olur Başkanım?

  Çok mu hayalciyim yoksa?

  Ama bir hayalimiz yoksa çalışma azmimiz nereden fışkırır ki...
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA