SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Hediye EROĞLU

Tarih : 8.10.2018  E-Mail : heroglu33@hotmail.com


GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR!

Çocuktan kadına artan şiddet sarmalından her meslek grubunda olduğu gibi gazetecilerde payına düşeni fazlasıyla alıyor…

Çok küçük bir zümrenin şan, şöhret, mal, mülk ve de hayran kitlesi ile taçlandırıldığı ki bunların pek çoğunun da işini yapmaktan ziyade bu tacı ‘işini yapmamakla’ elde ettiği şu günlerde gazeteciler gerçekten çok zor günler geçiriyor.

Medya 4. kuvvettir!
Türkiye’de de kullanılmakta olan ve Kuvvetler Ayrılığı ilkesine dayalı devlet yönetim modelinde; yasama, yürütme ve yargı kurumları demokratik devlet yapısını koruyan ilk üç güç olarak kabul edilir. Zamanla önemi ve etkisi daha da anlaşılmış olan “medya” ise, gayri resmi olarak, bu üçünden sonra gelen “dördüncü kuvvet” olarak tanımlanmıştır.
Aslında bu dünyanda geçerli bir kavram olmasına karşın medya artık; 3 kuvvete yön veren bir tür; güç, silah, en büyük koz olarak şekillenmektedir.
İşte bu şartlarda makbul olan; işini yapan gazeteci değil, yapmayan gazeteci olmaktır!

Ancak gazeteci olmakta ısrar edenler yok değil midir? Vardır…
Ancak onların payına düşen ise işsizlik, cezaevleri, baskı, zulüm, tehdit hatta ve hatta tecavüz, cinayet gibi akla gelebilecek her türlü şiddettir!

Bulgaristan’da araştırmacı gazeteci Viktoria Marinova, tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldü. Bu olay, Avrupa Birliği’nde son bir yılda işlenen üçüncü gazeteci cinayeti oldu.

Ülkemizde yılan hikayesine dönen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı da, gazetecilerin yaşadığı hayatı açıkça ortaya koyan bir başka üzücü örnektir. 

Her iki gazetecinin de, ‘gazetecilik yapmak’tan dolayı başına gelmedik kalmadı!

Peki toplum hayatları pahasına gazetecilik yapanlara karşı ne kadar duyarlı? 

Ne yazık ki duyarlı değil!

Ancak üzücü olan gazetecilerin ve meslek örgütlerinin de benzer durumların tekrar yaşanmaması, gazetecilik üzerindeki baskının kırılması adına bu olaylar sonrası refleks vermemesi!

Ve şu bir gerçek ki; Topluma GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR dedirtemediğimiz müddetçe de bu refleks içimizden de, toplumdan da gelmeyecek!

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA