SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Hediye EROĞLU

Tarih : 12.7.2018  E-Mail : heroglu33@hotmail.com


ADALET VE KOMEDİ!

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU örgütüne mensup yönelik davanın tek sanığı Beate Zschäpe, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak karar başta Türkler olmak üzere ırkçılık karşıtı tüm kesimlerce tepkiyle karşıladı! Çünkü insanlarda cinayetlerin tek başına işlenemeyeceği bunun örgütlü bir iş olduğu ve suç ortaklarının saklandığı kanısı hakimdi…

Türkiye’de 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında karar çıktı. Sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. eski patronu Alp Gürkan beraat ederken, Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru'ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik'e 18 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Bu karar da başta Soma’da yakınlarını kaybedenler olmak üzere iş cinayetlerine karşı çıkanlar tarafından tepkiyle karşılandı!

Adaleti sağlamak için daha fazlası gerekir! Kişilere odaklanılarak verilen cezalar ile adalet sağlanamaz! Olayın nedenleri ortadan kaldırılmalı, olası yaşanacaklar için tedbirler alınmalı, tedbir almakla yükümlü olanların görevlerini yapıp yapmadığı denetlenmeli, denetlemekle mükellef olanların ve bu yönde politika ve işleyiş geliştirmeleri gerekenlerin grevlerini yapıp yapmadıkları takip edilmelidir! Gerekirse yaptırım uygulanmalıdır!

Örneğin Almanya’da ırkçılık önlenemediği ve önlemekle sorumlu kişilerin vazifelerini yeterince yapmadığı, buna göz yumanların adalet karşısında aklandığına tepki gösteriliyorsa, Soma’da politikacılardan, resmi kamu kurum ve kuruluş yöneticilerinden, yerel idare ve özel sektör sorumlularına kadar ceza verilmesi gerekenlere göz yumanlar hatta aklayanların cezalandırılmasını sağlamayanlara da tepki gösterilmelidir!

Sorunların çözümü için görev yapan politikacılara hiç dokunmadan, mevzuata uyulup uyulmadığını kontrol etmeyen idarecileri görmezden gelerek, tedbir almakla sorumlu olanları aklayarak ADALET sağlamaya kalkarsanız ortaya sadece KOMEDİ çıkar!
Tıpkı; Soma’da, Almanya’da olduğu gibi…!
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA