SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Müslüm KAYA

Tarih : 12.6.2018  E-Mail : muslumkaya02@hotmail.com


SURİYELİLER (2)

Bir önceki yazımda bir ulus devletini temelinden sarsacak, farklı kültür ve yaşam tarzındaki 4-5 milyon insanın, yani Suriyelilerin cümbür cemaat ülkeye girmesini, dolayısıyla otaya çıkan vahim manzarayı, bu vehametin yaratacağı yıkıcı sorunları kendi penceremden yansıtmaya çalışmıştım.

Bu hafta da yazımı kaldığım yerden sürdürüyorum:

4- Kabul edilmelidir ki Almanya gibi, ABD gibi, Japonya gibi en zengin ülkeler bile 4-5 milyon insanın yer aldığı bir göç dalgasına dayanamaz. Bu toplumsal tsunami karşısında ülkelerin tüm bariyerleri sarsırılır, yıkılır.

Acaba ülkemimize kendilerini atan 4-5 milyonluk bu dev göç dalgasının yaratacağı sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik sorunlar bizleri yönetme iddiası içerisinde olanlar tarafından önceden hesaplanmış mıdır? Bu şiddetli toplumsal deprem karşısında dünyanın diğer ülkelerinden yardım istenmiş midir, istenmişse bu yardımlar nelerdir, nerelere ve nasıl kullanılmıştır?

5- Ülkenin sınırları rastgele mi açılmıştır? Yoksa sınırlarlardan geçenler belli bir süzgeçten geçirilimiş midir? Umarım milyonların aktığı bu sığınma furyasında Suriye'de türlü vahşiliklere yönelmiş Işid, El Nusra, El Kaide gibi eli kanlı katiller yurdumuza girmemişlerdir.

6- Yurdumuza giren bu insanların yaşama biçimleri, zihniyetleri, kültürleri bizimkinden tamamen farklıdır, Suriyelilerin paralel toplum oluşturmamaları için geldikleri ülkeye uyum sağlamları için ne yapılmıştır? Yoksa, bu insanlar zaten bin bir sorunlu boğuşan, burnundan soluyan yerli halkın içlerine gelişi güzel mi atılmıştır? Eğer böyle bir cehaletle Suriyeli sığınmacılar yerli halkın içerisinde salınmışsa olası gerginlikler, çatışmalar düşünülmüş müdür? Ki bu önlemeler düşünülse Konya'da, Ankara'da, Gaziantep'te, Şanlıurfa'da, Mersin'de olduğu gibi ilişkiler gerilip çalışmaya dönüşmeyecekti.

7- Suriyeli göçmenlerle ilgili doğru yanlış birtakım algılar zaten sıkıntılar içerisinde iflahı şaşmış Türk vatandaşlarının kafalarında oluşmuştur. Öne çıkan bu algılar doğru mudur? Bunların yanıtları güçlü biçimde halka anlatılmalıdır. Algılar şöyle sıralanmaktadır:

  a- Suriyeli gençler üniversitelere sınavsız kabul edilmektedir. Böyle bir durum binlerce saat ders çalışan gençlere, onları yetiştirmek için binlerce lira harcayan velilere yapılmış bir haksızlık olmuyor mu?

  b- Suriyeli üniversite öğrencilere 1200 lira karşılıksız burs verildiği halde, Türk vatandaşı olan üniversite öğrencilere karşılıklı 470 liralık bir burs hakkaniyetle ne kadar örtüşmektedir? Bu algı üniversitedeki Türk öğrencilerle Suriyeli öğrencileri tartışmalara götürmektedir.

  c- Suriyeli esnaflar pıtrak gibi işyerleri açmaktadır. Ancak Türk vatandaşı olan esnaflara göre Suriyeliler vergi falan ödememektedir. Şayet bu iddia doğruysa Türk vatandaşı esnafların öfkesi ve kızgınlıkları artmaktadır.

  d- Bir ulus devleti olan Türkiye'de Arapçanın ve Arap harflerinin bu kadar yaygın kullanılması paralel bir toplum yaratmaz mı? Ayrıca Arapça harflerin uluorta kullanılması Yüce Atatürk'ün harf devrimine aykırı değil midir?

  e- Suriyeli sığınmacıların merdiven altında, kaçak ve ucuza çalıştırılması işleri ellerinden alınan Türk vatandaşların tepkilerini büyütmektedir.

  f- Suriyeli çocukların ve gençlerin eğitimi, öğretimi, gelecekleri için neler yapılmaktadır? İşsiz, güçsüz, eğitimsiz halde topluca gezen bu gençler ve çocuklar ileride cihatçı grupların, mafyanın, yasadışı örgütlerin elemanları olmayacağını kim garanti edebilir?

Haftaya: Çözüme yönelik öneriler.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA