SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Hediye EROĞLU

Tarih : 8.6.2018 1  E-Mail : heroglu33@hotmail.com


TARSUS YAYA KALDIĞININ FARKINA VARDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarında ilk kez Tarsus’a gelmesi çok konuşuldu!

Bilen bilir, bilmeyenler için anımsatalım; Tarsus 11 bin senelik bir tarihi mirası olan bir şehrimiz. Deniz çekilmeden önce liman kentiydi ve İpek Yolu üzerinde olmasından dolayı zengindi de. Cumhuriyet döneminde de bu zenginliği devam etti. Türkiye'de ilk elektrik santrali bu şehrimizde devreye girdi. İplik, dokuma ve tekstil endüstrisinin ilk sanayileştiği kent yine Tarsus.
Tarsus ovası çok verimli toprağa sahip bir ova. Birinin cebinden tohum düşse, toprak ürün veriyor. Pamuğun üretim merkeziydi. Şimdi mısır, soya, buğday ekiliyor. Her çeşit meyve ve sebzesi yetişiyor. Turfanda tarımda dünyanın sayılı bölgelerinden biri. Narenciye ve çiçekçilikte iddialı hale geldi.
Tarsus, nüfus bakımından Türkiye'nin 55 ilinden daha büyük bir şehir ama Mersin'e 30, Adana'ya 45 kilometre mesafede olmasından dolayı hâlâ ilçe.

CHP, MHP ve son yıllarda AKP’nin ciddi oy oranlarına ulaştığı Tarsus’a iktidarın ilgisizliği şaşırtıcıydı! Yıllarca aklımız ermedi bu işe… Sorguladık ancak cevap alamadık… Tarsuslular da iktidarın kadrajına girmemenin kaybettirdiklerinden pek yüksek sesle dert yanmayınca bugünlere kadar g elindi…
Tarsus’un bereketli ovaları plansız yapılaşma, üreticinin yeterince desteklenmemesi ile kaderine terk edildi…
Türkiye’nin ilk sanayi şehirlerinden Tarsus’ta, çırçır fabrikalarından, tekstilden, pamuktan eser kalmadı! Kirli sanayi yatırımlarının adresi oldu Tarsus…
Turizm denildi ama olmadı! Ne Tarsus-Kazanlı ne de Karboğazı’nda istenilen projeler hayata geçmeyince Tarsus turist çekse de ağırlayacak yeri olmadığı için yaya kaldı!
Havaalanı ile umutlanan Tarsus’un hevesi, Mersin gibi kursağında kaldı!
İki gün önce Tarsus’ta ilk kez halkla buluşan cumhurbaşkanı, bunları bilmezmiş gibi yine vaatler, ‘yapacağız, edeceğiz, tamamlayacağız’ demekten öteye gidemeden indi kürsüden.
Ama beklenen kalabalığın olmadığı miting bize gösterdi ki Tarsus bu defa yaya kaldığını anladı!
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA