SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 
image
Av.Alpay ANTMEN

Tarih : 19.6.2017  E-Mail : avantmen@hotmail.com


ADALET ARAYIŞI…

Bildiğiniz üzere bu Ülkenin Ana Muhalefet Partisi , Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı “Adalet” için 15 Haziran 2016 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a kadar yürümeye başladı.

Bu yürüyüş sonucunda ne olur? O konuda yorum yapmayalım ama şunu unutmayın: Toplumlarda adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi hukuk devletinin varlığı ile mümkündür.

Ülkemiz fiili olarak şu an tam bir Hukuk Devleti mi?

Hukukun üstünlüğü ilkesi şu anda tam anlamı ile uygulanmakta mı?

Peki ya adil yargılanma hakkı Ülkemizde tam manası ile geçerli mi?

Maalesef her üç sorunun da cevabı aynı: Hayır.

Adalet için önce hukuk devleti ilkesi , ardından hukukun üstünlüğünün esas alınması ve en önemlisi adil yargılanma hakkının kısıtlanmaması gerekmektedir.

Mahkemeler  tarafsız ve bağımsız olmalı, herkes adil yargılanmalı ve Adalet hızla tecelli etmelidir.

Bu gün için; Anayasa’mızın mutlak 138.maddesine rağmen Hakim bağımsızlığından söz etmemiz mümkün müdür?

1982 Anayasasındaki HSYK , 2010 HSYK’sı , 2014’te seçimle gelen yeni  HSYK ve şimdi de 2017 HSK’sı… Her dönemde de Hakim bağımsızlığı asla tam olamamıştır.

Ancak şimdi özellikle Hakimlik ve Savcılık mesleğine girişte neredeyse ön koşul iktidar partisi üyeliği haline gelmiştir.

Bu hali ile Hakim bağımsızlığını ve tarafsız yargı’yı beklemek hayal değil midir ?

1982 ila 2010 döneminde HSYK çokça eleştiriliyordu. HSYK bağımsız olsun, Adalet Bakanı ve Müsteşar’ı Kurul’dan çıksın deniliyordu.

Yetmez ama Evet değişikliği diye hatırlanan 2010 Anayasa değişiklikleri ile 2010-2014 döneminde HSYK FETÖ Terör Örgütü mensupları eline geçti. O zamanki Kurul kendilerinden olmayan bütün Hakim ve Savcıları ezdi, sürgüne gönderdi, pasifize etti, mesleğe kendi adamlarını doldurdu.

2014 yılında HSYK FETÖ elinden kurtarıldı ama yine HSYK bir türlü İktidardan bağımsız olamadı.

Eskiden Hakim ve Savcılar için yılda bir kez adli tatil başında genel kararname ile tayinler olur, Sonbaharda ise eksik tayinler tamamlanırdı. Şimdi ise her an tayin ile Hakim ve savcıların yeri değişmekte.

Yeni HSK Anayasa gereği tamamen İdare ve siyasi İktidar tarafından şekillendirilirken, mesleğe alımda parti üyeliği ön koşul gibi uygulanırken, her an tayin ve sürgün korkusu varken Yargı Bağımsızlığından nasıl söz edeceğiz?

Mahkemelerin tarafsızlığı, davanın çözümünde ön yargı yokluğu, mahkeme ve üyelerinin taraflar düzeyinde leyh ve aleyhte bir duygu ya da görüşe sahip olmaması demektir.

Tarafsızlık ilkesinin sübjektif ve objektif tarafsızlık olarak iki yönü bulunmaktadır. Subjektif tarafsızlık, mahkeme üyesinin birey sıfatıyla kişisel tarafsızlığını, eş deyişle davanın taraflarına karşı bir önyargı içinde de olmamasını ifade eder. Objektif tarafsızlık ise mahkemenin statüsü ve oluşumu itibariyle hak arayanlara güven veren, tarafsız bir görünüme sahip bulunmasını ifade eder.

İşte böyle bir ortamda Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı “Adalet” için yürüyor.

Eğer adalet ve adil yargılanma istiyorsanız; Eğer üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü olsun diyorsanız; Eğer tam bağımsız yargı diyorsanız. Şimdi bir şeylerin değişmesi için tam zamanı.

Yoksa Adalet’i unutun gitsin…

Sevgi ve saygılarımla…
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 
  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA