‘YAŞAMIN İÇİNDEN’ BİR SERGİ


 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), 2016-2017 sanat sezonunu ‘Yaşamın içinden’ bir sergiyle açtı.

 MTSO Sanat Galerisi, yıl boyunca düzenleyeceği sergilerle sanatseverlere dolu dolu bir yıl geçirtmeyi hedefliyor.

Haber Merkezi

Ressam Zehra Ay’ın ‘Yaşamın içinden’ resim ve heykel sergisinin açılışı MTSO Sanat Galerisi’nde gerçekleşti. Sanatçının sergisi, 8 heykel ve 30 resim olmak üzere toplam 38 eserden oluşuyor. Resimlerinde karışık malzeme ve teknik kullanan Ay, heykellerini ise tekstil malzemelerinden yapıyor. Sanatçının soyut çalışmalara yer verdiği sergisinde, yaşama dair her şeyi bulmak mümkün. 2’nci kişisel sergisini açan sanatçının, 2000 yılından itibaren çok sayıda karma sergide imzası var.  

“MERSİN’DEKİ TEK KURUM GALERİSİYİZ”
2016-2017 sanat sezonuna güzel bir sergiyle başladıklarını belirten MTSO Sanat Galerisi Sorumlusu Seda Şahbaz, bu yıl da MTSO Sanat Galerisi olarak, resim, heykel, seramik, fotoğraf ve gravür gibi alanlarda 14 sergiye ev sahipliği yapmayı planladıklarını söyledi. Yıl içerisinde şehir dışı ve yurtdışında yaşan Türk sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturacaklarını aktaran Şahbaz, bu sanat sezonunda Bünyamin Balamir ve Gaffur Uzuner gibi iki büyük isimi ağırlayacaklarını bildirdi. Mersin’de aktif olan sanat galerilerinin kapandığına da değinen Şahbaz, MTSO Sanat Galerisi olarak Mersin’deki tek kurum galerisi olduklarını hatırlattı. “Mersin sanat kenti ve bunu yaşatmak istiyoruz” diyen Şahbaz, sanatı ve sanatçıyı aracısız olarak desteklediklerini vurguladı.

‘YAŞAMIN İÇİNDEN’
‘Yaşamın içinden’ isimli 2’nci kişisel sergisini açan Ressam Zehra Ay ise, Mersin’de ilk defa sergi açtığını söyledi. Asıl mesleğinin resim öğretmenliği olduğunu aktaran Sanatçı Ay, öğretmenliği yanında sanat çalışmalarına da devam ettiğini anlattı. Geri dönüşüm üzerine kurduğu firmasıyla belediye, okul, kültür kuruluşları gibi kurumlarda atık malzemeleri kullanarak sanat kursları verdiğini dile getiren Ay, heykellerini de tekstil atıklarından yaptığını belirtti. Resimlerinde dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaşam sevgisi, güzellikler ve aşk olduğunun altını çizen Ay, malzemelere karşı bir merakı olduğunu resim ya da heykel yaparken her çeşit malzemeyi denediğini söyledi.

“SANAT SADECE FIRÇAYLA YAPILMIYOR”
Çalışmalarında hayatı gibi açık sözlü olmak istediğini belirten Zehra Ay, “Sanat sadece fırçayla yapılmıyor” dedi. Sanatta ifadeye önem veren sanatçı, ifade güçlü olduğu takdirde el becerisinin önemli olmadığını söyledi. Doğru ifadeyi verebilmek için çok kültürlü olmak gerektiğini söyleyen Ay, aslında sanatı tek başına yapmadığını, etrafındaki insanlardan etkilendiği için herkesle beraber yaptığını kaydetti. Ay, sergiyi 20 günlük bir sürede hazırlandığını belirtti.
16 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA