DUYURU


 

Tüketicilerin, bahsi geçen satıcı veya sağlayıcılarla yaptıkları sözleşmelerde, sözleşmeden cayılamayacağı veya sözleşmenin iptal edilemeyeceği yönündeki düzenlemeler, haksız şart olarak değerlendirilmektedir.

6502 Sayılı yasa kapsamında tüketiciye tanınan haklara, şartları oluşması halinde, satıcı veya sağlayıcılar tarafından uyulması gerekmektedir. Aksi halde tüketicilerin yasal yollara başvurma hakkı bulunmaktadır.

Diğer yandan Covid 19 virüsünün dünya genelinde yaratmakta olduğu olumsuz etkilerin mücbir sebep sayılıp sayılamayacağı ise yargı organlarını vereceği kararlarla belirlenebilecek niteliktedir. Ancak tarafımızca, anılan virüsün yaratmakta olduğu tehlike nedeniyle, tüketici açısından mücbir sebebin var olduğu değerlendirilmektedir.

Özellikle tüketicilerin Coronavirus vakası tespit edilen ülkelerden ziyade salgının yoğun olarak yaşandığı, hakkında resmi olarak seyahat uyarısı yapılan ülkelere ilişkin, mücbir sebebin varlığı, yapılacak başvurularda göz önüne alınması gerekmektedir.

Tüm bu açıklananlar dikkate alınarak, tüketicilerin halen teslimi yapılmayan hizmetler kapsamındaki cayma haklarının şartları oluştuğu takdirde kullanılabileceğini, tüketicinin sözleşmeden cayma talebinin reddi halinde ise ilgili yasa mercilerine başvurabileceğini, yapılacak başvurularda Tüketici Hakem Heyetleri parasal sınırları ve mahkeme parasal sınırlarının dikkate alınmasının gerektiğini bilgilerinize sunarız.

MERSİN BAROSU TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONU

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA