SAĞLIKÇILAR İŞ BIRAKACAK!


 

Mersin’de bulunan sağlık örgütleri toplanarak, Türkiye Tabipler Birliği’nin (TTB) 17 Nisan’da almış olduğu iş bırakma kararını desteklediklerini açıklayarak, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın acilen çıkarılmasını istediler.

GİZEM EKİCİ

Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası, Mersin Veteriner Hekimler Odası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, Türk Sağlık Sen Mersin Şubesi, Birlik Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık-İş Sendikası Mersin Şubesi, ‘Sağlıkta Şiddet Sona ersin’ diyerek ortak bir açıklama yaptı.

Tabip Odası’nda sağlıkta şiddetin hızla arttığını belirten Oda Başkanı Mehmet Antmen yaptığı konuşmada, “Ne hekim hekimliğini yapabiliyor, ne hemşire hemşireliğini, ne de diğer sağlık mensupları mesleklerini. Son 18 yıldır uygulanan sağlık politikaları ile artık günde 30 civarında sağlık çalışanı şiddete uğruyor ve ne yazık ki ölümler bile artık sıradan vaka haline gelmiş durumda” dedi. Defalarca uyarıda bulunarak Sağlıkta Şiddet Yasasının bir an önce çıkartılmasını istediklerini belirten Antmen, “Sağlık hizmetinin kamusal bir hizmet haline dönüştürülmesi gerektiğini, bütçeden finanse edilmesi gerektiğini ve tedavi edici hizmetlerden ziyade koruyucu hizmetlerin geliştirilmesi gerektiğini, şiddete bulaşanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ancak bugüne değin sesimizi duyan olmadı. Olmadı çünkü hükümetin kamusal bir sağlık hizmeti diye bir sorunu yok, sağlıkçıların dövülmesi ve hatta yaşamlarını kaybetmeleri onlar için sıradan bir ‘eğitim zayiatı’ olarak görülüyor” dedi.

“TTB’NİN KARARINDA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Katılan bütün sağlık örgütleri ile 17 Nisan’a kadar uyarı ve önerilerini sunmaya devam edeceklerini söyleyen Antmen, “Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) almış olduğu 17 Nisan’da iş bırakma kararında TTB’yi yalnız bırakmayacağız. Bunu yaparken halkımızın sorunlarını da dillendirmeye devam edeceğiz ve o gün alanlara hastalarımızla, hasta yakınlarıyla, tüm sağlık camiası ile birlikte çıkacağız” diye konuştu. Sadece mesleklerini icra etmek isteyen insanlar olduklarını söyleyen Antmen, “Ama halkın yararına ve en iyi şekilde icra etmek istiyoruz. Bunun için hükümetin yapması gereken şeyler olduğuna inanıyoruz.   Yapılması gereken en önemli şeyin güçlü bir birinci basamak olduğunu, birinci basamağın bugünkü halinden bir an önce çıkarılması ve güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira halkın sorunlarının yüzde 90’ı birinci basamakta çözülebilecek sorunlardır ve bu şekilde hastanedeki yığılmaların önüne geçmek mümkün olabilecektir” dedi.

“ŞİDDETİN ARTMASININ NEDENİDİR”

Güçlü bir birinci basamak oluşturulduğunda sağlanacak sevk sistemine hastaların sadece yüzde 10’unun gitme ihtiyacı duyacağını söyleyen Antmen, “Bugün toplumun sağlık bilincinin tam olmaması ve sağlık bakanlığının halkı şehir hastanelerine yönlendiren tutumu nedeniyle nezle ya da grip olan insanlar dahi üniversite hastanesine ya da acillere hücum etmekte. Gerek üniversite hastanelerinin eğitim kalitelerinde bozulmalar ve gerekse de acil servislerde acil olmayan hastalara ayrılan zaman nedeniyle gerçekten acil olan hastalara hizmette aksamalar olmaktadır. Bu durum da son yıllarda artan sağlıkta şiddet vakalarının katlanarak artmasına neden olmaktadır” diye açıkladı.

“ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ SUNACAĞIMIZI”

Açıklamalarda imzası olan sağlık örgütlerinin bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını istediklerini söyleyen Antmen,“Tüm sağlık çalışanlarını 17 Nisan’da yapacağımız iş bırakma etkinliğine katılmaya çağırıyoruz. Ayrıca, 8 Şubat 2020 tarihinde Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından yapılacak olan Ankara Mitingini de özellikle Mersin Tabip Odası olarak desteklediğimizi, odamız üyesi hekimlerin bu mitinge katılımlarının sağlanması için elimizden gelen desteği sunacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” dedi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA