ÇİFTÇİYE UYARI!


 

Türkiye’nin turunçgil deposu Mersin’de, hasat edilmeyen bahçelerde fungal (mantarsal) hastalıklar nedeniyle meyve çürümeleri ve dökümler görülmesi üzerine çiftçi uyarıldı!

HEDİYE EROĞLU

Mersin’de 6-7 Ocak’ta sel afeti vuran çiftçi şimdide hastalıkla boğuşuyor. Türkiye’nin turunçgil deposu Mersin’de, hasat edilmeyen bahçelerde fungal (mantarsal) hastalıklar nedeniyle meyve çürümeleri ve dökümler görülmesi üzerine çiftçi uyarıldı!

YERE DÖKÜLEN VEYA DALDA ÇÜRÜYEN MEYVELERİ TOPLAYIN!

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile “İlimizde son günlerde yaşanan uzun süreli yağışlı hava nedeniyle hasat edilmeyen turunçgil bahçelerinde fungal (mantarsal) hastalıklar nedeniyle meyve çürümeleri ve dökümler görülmektedir. Üreticilerimizin söz konusu durumdan en az etkilenmesi ve ekonomik kayba uğramaması için başta limon olmak üzere turunçgil alanlarında üretici eğitimleri yapılmaktadır.

Hasat edilmeyen turunçgil bahçelerinde üreticilerimizin Bakanlığımız tarafından ruhsatlı fungusitlerden birisi ile hasat tarihini de dikkate alarak ilaçlama yapmaları, yere dökülen veya dalda çürüyen meyveleri toplayarak bahçeden uzaklaştırmaları, hasadı yağışlı veya çiğli zamanlarda yapmamaları büyük önem taşımaktadır” denildi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA