YARALARI TEDAVİ EDİLDİ, DENİZE KAVUŞTULAR


 

Mersin’de yaralı halde bulunan 4 deniz kaplumbağası, Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezinde tedavi edilerek, yeniden denizle buluşturuldu.

Akdeniz’de yaralı halde bulunan caretta caretta ve iki yeşil deniz kaplumbağası, Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezinde tedavi edildi. Tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından 4 deniz kaplumbağası törenle denize bırakıldı. Kazanlı Mahallesi sahilindeki Caretta Caretta Parkında Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen törene, Mersin valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Tarım ve Orman Bakanlığı 7'nci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ile davetliler katıldı.

“35 DENİZ KAPLUMBAĞASI TEDAVİ EDİLEREK, DOĞAL YAŞAM ALANLARINA BIRAKILDI”

Törende bir konuşma yapan Vali Su, doğal hayatın sağlıklı devam etmesi için ekosistemin devamlılığının önemine vurgu yaptı. Ekosistemin devamlılığı için ülkelerin çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Su, “Ülkemizde de devletimiz, hükümetimiz bu anlamda çok ciddi çalışmalar yapıyor. Biz de ilimiz bazında bu çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Mersin'in, deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Su, Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezinde bugüne kadar 35 kaplumbağanın tedavi edilerek, doğal yaşam alanlarına bırakıldığını söyledi. Dört kaplumbağanın daha denizle buluşacağını ifade eden Su, herkesin daha bilinçli ve duyarlı olması için çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak da Kazanlı sahillerinin, deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarından biri olduğuna işaret etti. Caretta caretta yuvalarının korunması için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Gültak, bu çerçevede sahile uyarı tabelaları ve şeritler yerleştirdiklerini ifade etti. Kaplumbağaların göç serüveninin her yıl mayıs ayından eylül ayına kadar devam ettiğini dile getiren Gültak, Mersin Valiliği’nin de desteğiyle Türkiye'nin dikkatini bu sahillere çekmek istediklerinin altını çizdi.

“21 YUVALAMA KUMSALINDAN 4’Ü MERSİN’DE”

7'nci Bölge Müdürü Kılınçer ise Türkiye'de uluslararası öneme sahip 21 yuvalama kumsalından 4'ünün Mersin'de bulunduğuna dikkat çekti. Müdürlük görevlilerinin, yuvalama sezonu boyunca bu alanlarda koruma ve takip çalışmaları yaptıklarını belirten Kılınçer, “Bu yıl 200 bin deniz kaplumbağası yumurtadan çıkarak Mersin kıyılarından denizle buluştu” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 4 deniz kaplumbağası denize bırakıldı.(İha)

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA