SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

BÜYÜKŞEHİRDEN VELİLERE SERVİS UYARISI!


Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte çocuklarının ulaşımını öğrenci servisleriyle sağlayacak velileri dikkat etmeleri gereken konularla ilgili uyardı.

Haber Merkezi 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte çocukların güvenli ulaşımı noktasında hassasiyetini sürdürüyor.  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Mersin genelinde bulunan 2397 adet S plakalı servis aracının ve şoförlerinin incelemelerini tamamlarken, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri ise denetimlerini aralıksız sürdürüyor. 

“ÇOCUKLARINIZA SERVİSTE O GÜN NELER OLDUĞUNU SORUN” 
Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, öğrenci servis araçlarında dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili uyarılarda bulunarak velilere seslendi. Çocuklara “Bugün okulda neler yaptın?” sorusunun “Bugün serviste neler oldu?” şeklinde de sorulmasını isteyen Topçuoğlu, en doğru haberin çocuklardan alınabileceğini belirtti. 
Velilere öğrenci servisleriyle ilgili uyarılarda bulunarak, çocuklarından zaman zaman servisle ilgili bilgi almalarını isteyen Topçuoğlu, "Şoförle, aracın nasıl kullanıldığıyla, dikkatli olunup olmadığıyla, görevli personelin kendilerine davranışının nasıl olduğuyla ilgili velilerimiz yavrularımıza sorular sorabilirler. Çocuktan bu haberleri alabilirler" dedi.

“HERHANGİ BİR OLUMSUZLUKTA BİZE BİLDİRİN”
Servis araçlarındaki olumsuzlukların çocukları psikolojik ve davranışsal yönden olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesindeki en doğru tespitin haberi çocuktan almak olduğunu ifade eden Topçuoğlu, "Hızlı gitme, yüksek sesli müzik, klima açmama gibi seyir halindeki sorunları yavrularımızdan öğrenen velilerimiz derhal 444 21 53 No’lu çağrı merkezimize durumu bildirebilirler. Biz de derhal müdahale edeceğiz. Trafik Zabıtamız derhal konuya kanalize olacaktır. O servisle ilgili gerekli işlemi yapmak üzere elindeki işi bırakıp direkt bu konuya yönelecektir" dedi.

MERSİN'DE GÜZERGÂH BELGESİ BULUNAN 2397 SERVİS ARACI BULUNUYOR
Topçuoğlu, çocukların güvenli bir şekilde evden okula, okuldan eve gidip gelmeleri konusunda ekiplerin aralıksız çalıştığını belirterek, “Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Zabıta Dairesi Başkanlığı olarak okullar başlamadan gerekli tedbirlerimizi aldık" dedi. 
Topçuoğlu, Mersin'de Büyükşehir Belediyesi tarafından aldığı yetkiyle güzergah belgesi bulunan 2397 araç olduğunu söyledi.

VELİLER ŞOFÖRLERİN YETERLİLİK BELGESİNİ KONTROL ETMELİ
Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası arasında yapılan bir protokolle şoförlere yeterlilik belgesi verildiğini vurgulayan Topçuoğlu, belgenin yapılan eğitimi başarıyla tamamlayan, adli sicil yönünden sakıncası bulunmayan, aracıyla ilgili bir sıkıntısı olmayan ve kriterlere uyan şoförlere verildiğini söyledi. Topçuoğlu, "Yeterlilik belgesi S plakalı servis araçlarının içerisinde görülebilir bir yerde bulunmak zorunda. Bunu tüm vatandaşlarımızın kontrol etme yetkisi var" dedi.

KAÇAK SERVİSLERİ KAYITLI SERVİSLERDEN "S PLAKA" AYIRIYOR
Mersin'de aktif çalışan öğrenci servis araçlarının "33 S 3333" örneğindeki gibi bir S plakasına sahip olması gerektiğini belirten Topçuoğlu, kaçak servisleri kayıtlı servislerden ayıran en önemli etkenin S plaka olduğunun altını çizdi. Ayrıca, vatandaşlara servis araçlarıyla ilgili bilgiler veren Topçuoğlu, şunları söyledi: "Araçlarda olmazsa olmazlarımız arasında, araçların yeterlilik düzeyinde 10 yaşından küçük olması bulunuyor. Araçlar bakımlı ve aktif güvenlik kamera sistemine sahip olmalı. Camları siyah olmamalı, aracın içi dışarıdan görünebilmeli.”
Çocukların güvenli ulaşımı için araç yolcu kapasitesi ve sağlıklı ulaşım konusunda kriterler olduğuna da vurgu yapan Topçuoğlu, "Araçlar 17'den fazla yolcu öğrenci almamalı. Klima, motor düzeni, bakım ve temizlikle ilgili Makine Mühendisleri Odası ve Büyükşehir Belediyemizce verilen uygunluk belgesi bulunmalı" dedi. 

VATANDAŞLAR KARŞILAŞTIKLARI SORUNLARI BİLDİREBİLİRLER
Öğrenci servis aracı sürücülerinin birçok aşamadan geçirilerek işe haiz olduklarına dair kararın verildiğini belirten Topçuoğlu, güzergah belgesinin de bu noktada önemine değindi. Şoförlere verilen belgelerin vatandaşlar tarafından incelenmesi gerektiğini ifade eden Topçuoğlu, "Şoförlerle ilgili tarafımızdan yapılan değerlendirmede bu işi yapmaya haiz olduğu, ehliyet, psikoteknik eğitimleri, kendisinin geçmişteki sabıka kayıtları inceleniyor. Eğer güzergah belgesini almaya yetkiliyse bu takdirde kendisine güzergah belgesi ve aracına da S plaka takmayla ilgili belgeyi verip, her ikisi de örtüştükten sonra bu işi yapmaya haiz olduğuna karar veriyoruz" dedi.
Ayrıca vatandaşlardan tespit ettikleri olumsuzlukları bildirmelerini isteyen Topçuoğlu, "Güzergah belgesi, yetki belgesi yok ise ve S plaka taşımıyorsa derhal Büyükşehir Belediyemiz’in çağrı hattını veya Emniyet'in 155 hattını arayarak ihbarda bulunmalılar. Ekipler gerekli müdahaleleri hızlıca gerçekleştirecekler" diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA