YÜKSEKÖĞRETİMDE SURİYELİ KADIN ÖĞRENCİLERE DESTEK


 

Haber Merkezi

Mersin’de, “Türkiye’de Sosyal Uyum ve Toplumsal Cinsiyet: Yükseköğretimde Suriyeli Kadın Öğrenciler Araştırma ve Uygulama Projesi” başladı.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Günnur Ertong Attar ve Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden öğretim üyeleri ve Dijital Hikaye Anlatımı Atölyesi mensupları Doç. Dr. Burcu Şimşek, Dr. Öğr. Üyesi Şengül İnce ve Dr. Öğr. Gör. Evren Sertalp’ın yer aldığı araştırma ve uygulama ekibinin SPARK işbirliğinde, Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu (MADAD Trust Fund) finansmanı ile 1 Haziran 2019 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasında “Türkiye'de Sosyal Uyum ve Toplumsal Cinsiyet: Yükseköğretimde Suriyeli Kadın Öğrenciler“ isimli proje çalışmaları başladı.

1994 yılında beri, Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'nun çatışma sonrası bölgelerinde 25 yıldan fazla bir süredir yükseköğretim ve girişimcilik alanında çalışmalarını sürdürmekte olan bir uluslararası sivil toplum kuruluşu olan SPARK, 2015 yılında Türkiye Temsilciliği’ni açtı.

Türkiye’de toplumsal uyuma katkı sağlamak ve Türkiye'deki Geçici koruma altındaki Suriyeli üniversite öğrencilerine destek olmak amacıyla, SPARK, binden fazla Suriyeli ve dezavantajlı Türk öğrenciye aylık burs imkanı sağlamanın yanı sıra, bursiyerlere yönelik öğrenci işleri, sivil liderlik ve ekonomik güçlendirme eğitimleri gibi faaliyetler yürütüyor. SPARK, Mersin Üniversitesi’nin yanı sıra Gaziantep Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile işbirliği halinde çalışıyor.

“Türkiye'de Sosyal Uyum ve Toplumsal Cinsiyet: Yükseköğretimde Suriyeli Kadın Öğrenciler“ projesi kapsamında, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde SPARK bursiyeri Suriyeli kadın öğrencilerle, dijital hikaye anlatımı atölyeleri ve bir nitel araştırma yürütüldü. Gerçekleştirilen Dijital Hikaye Anlatımı Atölyelerinde anlatılan dijital hikayelerin öğrencilerle paylaşılması için birer toplu gösterim ve forum etkinliği Hacettepe Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nde 2019-2020 güz döneminde gerçekleştirilecek. Bu proje kapsamında yürütülen nitel araştırmanın çıktılarıysa 2019 yılı sonunda paylaşılacak.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA