TARSUS’TA; ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARI BAŞLIYOR


 

Haber Merkezi

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan'ın başkanlığında Tarsus ilçesinde Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 2019 yılı çalışmaları başlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle ve Mersin Üniversitesi yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle yapılacak Tarsus Hinterlandı Yüzey Araştırmalarının başlangıç tarihi 02 Eylül 2019 olarak belirlendi.

Yaklaşık bir ay sürmesi hedeflenen bilimsel araştırmalar, MEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımlarıyla gerçekleşecek.

 

TARSUS’UN DAĞLARI DA ANTİK ZENGİN

Araştırma hakkında bilgi veren Doç. Dr. Deniz Kaplan, desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar’a teşekkür etti. Kaplan ayrıca çalışmayı destekleyen kurumlar arasında yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve araştırmanın ana sponsoru Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’na da teşekkürlerini sundu.

Tarsus kent merkezindeki zengin antik kent ve onun anıtsal mimari dokusunun, Tarsus’un dağlık coğrafyasının da zengin olduğuna işaret ettiğini belirten Doç. Dr. Deniz Kaplan, “Çünkü kentlerin zenginliği, hinterlandlarının yani egemenlik alanlarının barındıkları zenginlikler sayesinde oluşmaktadır. Bunun yanı sıra araştırma alanının çağının uluslararası yol ağını bünyesinde barındırması ve bu sayede ulaşılan jeopolitik konumu, tarih öncesi çağlardan günümüze dek uzanan geniş bir yelpazede kültür basamaklarına sahip olmasını ve kültürlerarası etkileşimde birçok unsuru bünyesinde barındırmasını sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

 

KÜLTÜR VARLIKLARI, TESCİLLENEREK KORUMA ALTINA ALINACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle gerçekleştirilen Tarsus Hinterlandı Yüzey Araştırmaları’na 2016 yılında başlandığını ifade eden Doç. Dr. Kaplan, "Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları kapsamında araştırma sınırları içerisinde yer alan coğrafyada yerleşim izlerini araştırmak, bu bağlamda özellikle kırsal yerleşimlerin tarihsel ve plansal gelişimlerini, ana kent ve antik yollarla bağlantısını ve günümüzdeki korunma durumlarını tespit etmek hedeflenmektedir. Ayrıca araştırma alanı içerisindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının belirlenip tescillenerek koruma altına alınmasını sağlamak çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır." dedi.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA