YÜZME GÖRKEM’İN UMUDU OLDU!


Omurga eğriliği bulunan çocuklar ve gençler, Büyükşehir bünyesinde verilen yüzme kursu sayesinde skolyoz olarak adlandırılan hastalığı yeniyor. 3 yıl önce skolyoz teşhisi konulan 16 yaşındaki Görkem Pehlivan da o çocuklardan biri.

Haber Merkezi

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursları adeta şifa dağıtıyor. Büyükşehir’in Sosyal Tesisleri’nde spor kursları bünyesinde verilen yüzme eğitimi sayesinde omurga eğriliği bulunan çocuklar ve gençler skolyoz hastalığını yeniyor ve sağlığına kavuşuyor. 3 yıl önce skolyoz teşhisi konulan 16 yaşındaki Görkem Pehlivan da Büyükşehir’in yüzme kurslarıyla sağlığına kavuşan çocuklardan biri.

Skolyoz teşhisi konulan ve doktoru tarafından yüzmesi gerektiği önerisini alan Görkem Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kurslarına 2 yıl önce kayıt yaptırdı. Düzenli olarak yüzme kursuna gelen ve kendisi için hazırlanan yüzme programına göre yüzen Görkem’in skolyoz rahatsızlığı yüzde 50 oranında geriledi. Görkem, artık daha dik ve özgüvenli bir şekilde yürüyebiliyor. Skolyozun yanı sıra küçük yaşlardan itibaren astım hastalığı da olan Görkem, yine Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursu sayesinde astım hastalığını atlattı.

Yüzmenin yanı sıra yüzme antrenörlerinin verdiği desteğin de rahatsızlığının gerilemesine büyük katkısı olduğunu ifade eden Görkem, “Yüzme kursuna ilk geldiğimde beni çok sevdiler. Yüzme antrenörüm Mustafa Hocam bana yüzmeyi ilk öğreten insan. Dört yaşımdayken bana yüzmeyi öğretmişti. Daha sonra ara verdim. Rahatsızlığım başlayınca tekrar yüzmeye geldim. Durumumu anlattığımda Mustafa Hocam da çok üzüldü. ‘Pes etme, pes eden başaramaz’ dedi. Ben de pes etmedim, yolun sonuna kadar inadına gittim ve başardım. Hocalarım sayesinde hastalığım geriledi. Bazen kaytarmaya çalıştım ama hocalarım buna müsaade etmedi” dedi.

Anne Gökben Pehlivan da, hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de yüzme antrenörlerine minnettar. Oğlunun rahatsızlığının büyük ölçüde gerileme göstermesinin mutluluğunu yaşayan anne Pehlivan, “Oğlum hem astımı yendi hem de skolyoz rahatsızlığı geriledi. Yetkililer burayı el üstünde tutmalı. Gerçekten buraya ihtiyaç duyan insanlar var. Her şeyi parayla alamayız. Buradaki hocalarımız gerçekten çok içten, çok sıcak”  dedi.

 

“GÖRKEM’DE GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DEĞİŞİM VAR”

2007 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yüzme antrenörlüğü yapan ve Görkem’in skolyoz rahatsızlığını yenmesinde en önemli destekçilerden biri olan Mustafa Erişik de, “Ben Görkem’e yüzmeyi dört yaşında öğretmiştim. İki yıl önce rahatsızlığının ardından yeniden buraya geldi. Uyguladığımız yüzme programlarıyla rahatsızlığını durdurmayı başardık. Düzelme kaydetmeye başladık. Görkem ilk geldiği zaman, duruş bozukluğu çok fazlaydı. Gittikçe düzelmeye başladı. Gözle görülür bir iyileşme var. Antrenman yaptıkça, pes etmedikçe bu hastalığı daha da gerileyecek” dedi.

 

“DOĞRU YÜZME EĞİTİMİ VERİYORUZ”

Kas, eklem, omurga ile ilgili rahatsızlıkları olan ve doktorlarından yüzme tavsiyesi alan birçok kursiyerin olduğunu ifade eden Mustafa Erişik, uyguladıkları antrenman programlarından bahsetti. Mustafa Erişik, “Önce doğru yüzme eğitimi veriyoruz. Sırtüstü yüzme, serbest yüzme teknikleri çok az da olsa kurbağa tekniğini öğretiyoruz. Belirli bir program uyguluyoruz. Yüzmeleri gereken mesafeyi biz belirliyoruz” diye belirtti.

Skolyoz gibi omurga, kas ve eklem rahatsızlığı olan kursiyerler için tüm yıl boyunca eğitim verdiklerini ifade eden Mustafa Erişik, şunları kaydetti:

“Bu tarz rahatsızlığı olan ve olmayan vatandaşlarımız bize gelip, bizden yüzme kursu alabilirler. Skolyoz rahatsızlığı olan kursiyerlerimiz için ya da vatandaşlarımız için yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da kurs verebiliyoruz.”

 

SKOLYOZ İÇİN FİZYOTERAPİSTLER YÜZMEYİ ÖNERİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren alanında uzman fizyoterapistler yüzmenin skolyoz rahatsızlığının tedavisinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, fizyoterapi programının yanı sıra yüzme egzersizlerini de öneriyor.

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi skolyoz rahatsızlığının erken tanısının önemli avantajlar sağladığını ifade eden uzman fizyoterapistler, erken dönemde fizyoterapi programı ile esneklik ve güçlendirme egzersizleri ile omurganın nötral pozisyonuna getirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.  Fizyoterapi programının yanında yüzme egzersizlerinin de çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, yüzmenin solunum, esneklik ve güçlendirme egzersizleri içerdiği için skolyoz tedavisinde sık kullanılan egzersizler arasında yer aldığını vurguladı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA