SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

MERSİN’DE TİYATRO KONUŞULACAK


MERSİN’DE TİYATRO KONUŞULACAK

Haber Merkezi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti. Sanatın ve tiyatronun toplum üzerindeki öneminin konuşulduğu ziyarette, şehir tiyatrolarının yeni sezonda sahnelemeyi planladıkları oyunlar da görüşüldü. Başkan Seçer, tiyatro oyuncuları için gerekli fiziki ve sosyal şartları yerine getireceklerini ifade ederken, kendileri görevde olduğu müddetçe sanatçıların, sanatlarını özgür bir şekilde yerine getirebileceklerini vurguladı. Başkan Seçer, “Benim Belediye Başkanı olduğum dönemde Mersin’de tiyatro çok konuşulan sanatsal bir faaliyet olacak. Daha yoğun çalışacağız. Ben toplumda var olan birçok sorunun sanatla çözülebileceğini düşünüyorum” dedi.

Ziyarette, sezon oyunları ile ilgili oyunculardan bilgi alan Başkan Seçer, oyuncuların eksiklerini sordu. Mevcut eksikleri gidermek için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade eden Başkan Seçer, oyunculara tam destek verdi. Mevcut sezonun oldukça verimli geçtiğini ve kırsal mahallelerden tiyatro oyunlarına çok fazla talep olduğunu Başkan Seçer’e ileten oyuncular, tiyatro sezonunun 15 Eylül’e kadar uzatıldığını söyledi.

 

 “SANAT BİR TOPLUMA ŞEKİL VERMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ARAÇ”

Toplumun düşünce yapısına şekil veren en önemli sanat dallarından birinin tiyatro olduğunu ifade eden Başkan Seçer, tiyatronun içinde bulunduğu mevcut siyasi yapılara ve otoritelere göre şekillenebildiğini söyledi. Seçer, “Her dönemin kendine göre gerçekleri ve koşulları vardır. Bizler siyasi makamlardayız.  Bu sizler için önemli. Sanat bir topluma şekil vermek için çok önemli bir araç. Dolayısıyla burada oturan insanın dünya görüşü sizi birebir ilgilendiriyor. Sizin yaptığınız sanata uygun bir kafa yapısına sahipse farklı bir anlayışla bu işi yapar. Bir başkası daha farklı bir anlayışla yapar. Ama siz tiyatro sanatı yapıyorsunuz. Çünkü bu işi seviyorsunuz. Bu işi sevmezseniz ve kabiliyetiniz yoksa yapamazsınız. Herkes bir alanda uzman olur ama sizin işiniz buna benzemiyor” dedi.

“MERSİN’DE TİYATRO KONUŞULACAK”

Tiyatro oyuncularından yeni dönem planları hakkında da bilgi alan Başkan Seçer, yeni dönemde Mersin’de sanat alanında çok konuşulacak projeler ve faaliyetler olacağını ifade etti. Kendi görev süresi boyunca sanatçıların özgür bir şekilde sanatını yerine getireceğinin de altını çizen Seçer, “Benim Belediye Başkanı olduğum dönemde Mersin’de tiyatro çok konuşulan sanatsal bir faaliyet olacak. Daha yoğun çalışacağız. Bu konuda tabii ki sizden gayret isteyeceğim ama ben de bunu isterken sizlere sanatınızı en iyi şekilde yapabilmeniz için uygun koşullar hazırlayacağım” diye konuştu.

Mevcut eksikleri görmek ve bu eksiklikleri gidermek için gerekli desteği vereceğini söyleyen Başkan Seçer, “Eksiklerimizi görmeniz ve bunları tamamlamamız lazım. Tiyatrocu arkadaşlarımızın belki takviye ekibe, oyuncuya ihtiyacı olacak.  Prova yaptığınız fiziki koşullarınız sizin şartlarınıza uygun mudur? Sizin kişisel, sosyal beklentileriniz nelerdir? Tüm bunları göz önünde bulundurarak, uygun olanı, yakışanı yapmak bana düşüyor. Bu konuda karşılıklı olarak mutabık olursak hiçbir sorun olmaz. Beş yıl sonra hepimiz yaptıklarımızla mutlu oluruz, ben de çok mutlu olurum. Benim bundan ‘dünya görüşü’ anlamında bir kazancım olur” ifadelerine yer verdi.

“TOPLUMDA VAR OLAN BİRÇOK SORUN SANATLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Var olan birçok toplumsal sorunun sanatla aşılabileceğine inandığını sözlerine ekleyen Seçer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ben toplumda var olan birçok sorunun sanatla çözülebileceğini düşünüyorum. Eğer toplumsal bir barış sorunu yaşanıyorsa bunu sanatla çözebilirsiniz. İnsanları tiyatro gibi, spor gibi, müzik gibi evrensel kavramlar bir araya getiriyor. Onun için tiyatroyu önemsiyorum. Aslında toplumun da bizden beklentisi bu. Ben biliyorum ki, Mersinli vatandaşlarımızın benden temiz bir sahil, deniz, sokak, alt yapı hizmetlerinin yanında sanatla ilgili de birçok beklentisi var. Toplumsal yaşamda çağdaş, modern anlayışta bir kent istiyor, yaşam istiyor. İnşallah hep beraber güzel işler yapacağız.”

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA