KAMU EMEKÇİLERİNDEN ZAM TEKLİFİ PROTESTOSU!


 

KAMU EMEKÇİLERİNDEN ZAM TEKLİFİ PROTESTOSU!

GİZEM EKİCİ

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği, hükümetin memur maaşlarındaki iyileştirmeye yönelik sunduğu zam teklifini protesto ederek basın açıklaması yaptı.

Özgür Çocuk Parkı'nda yapılan açıklamaya destek amaçlı katılan kamu emekçileri taşıdıkları çeşitli dövizlerle hükümete seslendi.

 

MUTFAK YANGIN YERİNE DÖNDÜ!

Basın açıklamasını okuyan Türk İmar - Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Gül, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren, nüfusun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini söyledi.

Geçen yıl gerçekleşen resmi enflasyonun yüzde 20,3 olduğunu ifade eden Gül, “4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira.  Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş. Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor” dedi.

 

“YÜZDE 4’LER FİLAN BİZE UYMAZ!”

Memura ve emekliye reva görülen zammın revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2, 2021’in tamamı için yüzde 6,1 olduğunu belirten Ali Rıza Gül, önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış önerildiğini anımsattı.

Hükümetin, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen kamu emekçisini sefalete sürüklediğini bildiren Gül, “Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz;  yüzde 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.  Kamu işveren tarafından da yüzde 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz. Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demek oluyor” diye konuştu.

 

“MALİ YÜK TEŞKİL ETMEYEN KONULAR MASADAN KAÇIRILIYOR”

Toplu sözleşme görüşmelerinin normal seyrinde ilerlemediğin iddia de eden Gül şöyle devam etti: “Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani değildir.  Neden yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca imtina etmiştir? Biz toplu sözleşmenin başından beri bütün meselelerin masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz. 20 gündür, masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi az önce ifade ettiğim konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyorum. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım."

 

“BU TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ”

Üretimden ve birlikteliklerinden gelen güçleri olduğunu vurgulayan Gül "Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. “Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” şeklinde konuştu.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA