MERSİN’DE ENFLASYON UÇUYOR


TÜİK verilerine göre, Mersin ve Adana’da illerinden oluşan TR62 Bölgesinde, 2019 yılı enflasyon rakamları önceki yıla oranla yüzde 21,47 oranında arttı.

Haber Merkezi
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde aylık enflasyonun yüzde 1,36 oranında arttığı bildirildi. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüze 1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,44, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,65 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 oranında artış gerçekleştiği ifade edildi.
Temmuz 2019' da endekste kapsanan 418 maddeden; 48 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 264 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 106 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleştiği belirtildi.
 
GEÇTİĞİMİZ YILIN TEMMUZ AYINA ORANLA YÜZDE 17,62 ARTTI
TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Adana ve Mersin illerinden oluşan TR62 Bölgesi Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişim oranları değerlendirildi. Yapılan açıklamada; Adana ve Mersin illerinden oluşan TR62 Bölgesinde TÜFE’de 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,47 oranında artış gerçekleştiği belirtildi.
 
BÖLGEDE EN YÜKSEK ARTIŞ GÖSTEREN YATAK ODASI TAKIMI, EN FAZLA DÜŞÜŞ GÖSTEREN KARPUZ
Türkiye genelinde TÜFE' de aylık olarak en yüksek artış gösteren maddenin yüzde 29,18 değişim oranı ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar olduğu, TR62 Adana Bölge'sinde aylık olarak en yüksek artış gösteren maddenin yüzde 15,46 ile yatak odası takımı olduğu belirtildi. Türkiye genelinde TÜFE' de aylık en fazla düşüş gösteren madde yüzde 27,91 değişim oranı ile karpuz, TR62 Adana Bölge'sinde de aylık olarak en fazla düşüş gösteren madde yüzde 34,09 ile karpuz olduğu ifade edildi.
 
YILLIK EN FAZLA ARTIŞ YÜZDED 26,93 İLE ÇEŞİTLİ MAL VE HİZMETLER GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ
TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası yüzde 25,41, lokanta ve oteller yüzde 19,85, alkollü içecekler ve tütün yüzde 19,23 ve gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 18,21 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarından olduğu belirtildi.
 
TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (TÜFE) NEDİR?
İnsanların en çok tüketme eğiliminde oldukları ürünlerden oluşan bir sepetin, aylık dönemler halinde fiyat değişiminin ölçülmesidir. Tüfe, yaşam pahalılığını göstermektedir.
   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA