"KORKU, BİAT, İTAAT VARSA ADALET YOKTUR"


 

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yönetim kurulu, stajyer avukatların tanışıp kaynaşmalarını ve aralarında mesleki dayanışma bilincini sağlamak amacıyla Mersin Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kahvaltıda, stajyer avukatlarla bir araya geldi.

Haber Merkezi

Staj Eğitim Merkezi Başkanı Av. Kasım Kozanoğlu ve Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı Av. Hamit Mert Avcı'nın da katılımıyla Pedias'ta düzenlenen kahvaltıda konuşan  Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, avukatlık mesleğini yapmanın  her geçen gün daha da zorlaştığını ve meslek sorunlarının daha da arttığını belirterek, bu konuda mesleki dayanışmanın önemli olduğuna vurgu yaptı. Avukatların ve stajyer avukatların, çağdaş ve demokratik bir hukuk devletinde  asla yargının üvey evladı olamayacağını belirten Yeşilboğaz, "Toplumda savunmanın temsilcisi olan avukatların varlığına saygı; sizlerin mesleğinize gösterdiğiniz saygıyla, mesleğinize yönelik yapılan her türlü baskıya ve saldıra karşı vermiş olduğunuz mücadeleyle sağlanabilir. Bunun için de baroların ve avukatların gücüne, sizlerin de güç katması gerekmektedir. Adil yargılamanın ve bağımsız yargının güvencesi; savunma, avukat ve barolardır" diye konuştu.

"HUKUKÇULUK; HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ HER GÜCÜN ÜSTÜNDE TUTABİLME SANATIDIR"
Hukukçuların öncelikli görevinin, her türlü ayrışmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak kalarak, bağımsızlıklarını ve tarafsızlıklarını korumak olduğunu belirten Yeşilboğaz, " Hukukçuluk; adaleti, hukukun  üstünlüğünü, kişi hak ve özgürlükleri her gücün üstünde tutabilme sanatıdır. Ülkemizde biat kültürünün yansımalarını hep birlikte yaşıyoruz. Korku, biat ve itaat varsa; orada hak, hukuk, adalet ve özgürlükler yoktur. Yargının olması gerektiği noktaya ulaşamaması, içinde bulunduğumuz tüm sorunların asıl nedenidir. Cumhuriyet değerlerimize, adalete, yargının bağımsızlığına, hukuk devletine sahip çıkmak, geleceğin avukatları olarak boynunuzun borcudur" ifadesini kullandı.

"AVUKATLAR KAMUNUN VİCDANIDIR"
Mersin Barosu'nun, ülkemizde ve kentimizde yaşanan her türlü toplumsal sorunlara ve hak ihlallerine karşı savaştığını dile getiren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Avukatlık mesleği sadece para kazanma mesleği değildir. Toplumsal sorunların çözümünde, hak ihlallerinin önlenmesinde baş aktörler olmak zorundasınız. Çünkü avukatlar, kamunun vicdanıdır. Ekinliğimize katılan, hukuk devletini garantisi olan siz geleceğin avukatlarına başarılar diliyorum" diye konuştu. 
Stajyer avukatlar ise, kendilerine verdikleri destekten dolayı Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’a ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA