SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

GED BAŞKANI ÖZDEN, MERSİN TEKNOPARK’TA KONFERANS VERDİ


Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, inovatif girişimde dünyada en fazla yatırım alan sektörleri sıraladı.

Mersin Teknopark’ta yenilikçi girişimcilere konferans veren Özden, Çukurova Bölgesi’nin gelecek 20 yılına enerji ve tarımda gerçekleştirilen inovatif iş fikirlerinin damga vuracağını söyledi.

GİZEM EKİCİ

Teknoloji yoğun şirketlere farklı teşvikler ve üniversite işbirliği imkânı sunan Mersin Teknopark’ta  (Technoscope) yenilikçi girişimcilere ‘Sağlıklı Girişimcilik Ekosistemi Nasıl Çalıştırılır?’ başlıklı bir sunum yapan Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, dünyada en fazla yatırım alan alanın ‘yapay zekâ’ olduğunu, bunu sırasıyla ‘blokchain’, ‘fintech’ gibi sektörlerin izlediğini söyledi.
Bölgede Mersin Teknopark gibi oluşumların umut verdiğini belirten GED Başkanı Özden, konferans öncesi Technoscope Genel Müdürü Özgür Durmaz’dan burada bulunan girişimciler ve projeleri konusunda bilgi aldığını, yapılanların gurur verici olduğunu söyledi. Son dönemde dünyada en çok ilgi gören ‘blokchain’ ile başlayan ‘TOP 10’ yatırım listesinde ‘tarım’, ‘enerji’ ve ‘perakende’ alanlarının bulunduğuna dikkat çeken Özden, “Bu üç alanda dünyanın her ülkesiyle rahatlıkla rekabet edebiliriz. Aranızda yazılımdan mekatronik mühendislerine kadar inovatif iş fikirleri ortaya koyacak onlarca arkadaşımızın olduğunu görmek beni mutlu etti. Size önerim; özellikle enerji ve tarım alanlarına ilginizi artırmanız. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali bu bölgede inşa ediliyor. Çukurova, Türkiye’nin tarımsal potansiyeli en yüksek bölgesi… Bu iki alanda yazılımdan genetiğe, tohumdan yapay zekâya kadar geliştireceğiniz iş fikirleri sizi bekliyor. Güçlü üniversite, güçlü özel sektör, güçlü yenilikçi girişimci birlikteliğiyle Çukurova, Türkiye ekonomisinin yeni hamle bölgesi olabilir” dedi.
 
“İHRACAT KİLOGRAM BEDELİNİ 4 DOLARA ÇIKARMALIYIZ”
Üç yıl önce kurulan GED’in inovatif girişimci, mentör ve melek yatırımcı üçgeninin altyapısını kurduğunu anlatan Özden, “Hep birlikte güzel işler çıkaracağız. Türkiye’nin 1,5 dolarlık ihracat kilogram bedelini tıpkı Almanya gibi 4 dolara yükseltecek şirketleri ve ürünleri buradan çıkarabiliriz. Bu sürecin lokomotifi de Mersin Teknopark gibi değerlerimiz olacak” diye konuştu. 
GED Başkanı Esra Özden, yoğun ilgi gören konferansı sonrası Mersin Teknopark’ta yazılımdan gıdaya, hizmetten kimyaya kadar iş fikirlerini geliştiren, ar-ge yapan şirket temsilcilerinin sorularını da yanıtladı. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA