KAZANLI VE KARADUVAR SAHİLLERİNE EL ATILIYOR!


 

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin’in yıllarca kaderine terk edilen Karaduvar ve Kazanlı sahillerine yönelik yeni projelerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Haber Merkezi

Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği öncülüğünde; İspanya, İtalya, Portekiz, Ukrayna ve Makedonya’dan gelen yabancı öğrenciler ile Kazanlı Abdülkadir Perşembe Vakfı Lisesi, Kazanlı Ortaokulu ve Bahçeşehir Koleji’nden 350 öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla, tüm dünyada nesli koruma altına alınan Caretta Caretta Yeşil Deniz Kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından biri olan Kazanlı sahilinde temizlik kampanyası düzenlendi. 
Hemen her yıl bu dönemde düzenlenen etkinliğe; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Başkan Yardımcısı Sabahiddin Yeşiloğlu, Meclis üyesi Aydın Eğin, birim müdürleri, fen işleri, park bahçeler ve çevre koruma personeli, Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği yetkilileri, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

“KAZANLI VE KARADUVAR SAHİLLERİ İÇİN PROJELERİMİZ VAR”
Temizlik çalışması öncesi kısa bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği’nin çok anlamlı ve güzel bir çalışma yaptığının altını çizerek konuşmasına başladı. Başkan Gültak; Kazanlı ve Karaduvar sahillerinin kent ve kent sakinleri için önemli değerler olduğunu ifade etti, her iki sahil için de yeni ve ses getirecek projeler hazırladıklarını ifade etti. Başkan Gültak, “Çevre ve yaşanılabilir bir dünya çok önemli. Bu doğa ve çevre, bize atalarımızdan miras kaldı. Bizler de gençlerimize, çocuklarımıza miras bırakacağız. Tabi yaşanabilir, temiz ve sağlıklı bir çevre olabilmesi için de dünyaya çok iyi bakmamız, ona iyi davranmamız gerekiyor” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA TEMİZ VE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK EN BÜYÜK GÖREVİMİZ”
Aynı zamanda bir eczacı olduğunu da kaydeden Başkan Gültak; “Dolayısıyla bu çalışmayı sağlık ve temizlik açısından farkındalık yaratması noktasında çok kıymetli ve önemli buluyorum. Maalesef kimyasal atıklar, plastikler ve piller doğada çok geç çözünüyor ve bu atıklar kanserojen maddeler. Dolayısıyla biz nasıl ki atalarımızdan daha güzel ve temiz bir dünya istediysek, çocuklarımıza da daha temiz, yaşanabilir; doğanın ve suyun temiz olduğu bir dünya ve çevre bırakmak da en büyük görevimiz. Böylesi anlamlı bir çalışmaya imza atan derneğimizi tebrik ediyorum. Belediye olarak var gücümüzle derneğimizin yanında yer alacağım” diye konuştu.

“AŞIRI YAĞIŞ VE SEL, KİRLİLİĞİ ARTTIRDI”
Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği Başkanı Seyhan Akdoğan da konuşmasında, gönüllülük projeleri sayesinde son 8 yılda 700 yabancı öğrenciyi Mersin’de ağırladıklarını belirtti, her yıl yabancı ülkelerden gelen öğrenciler ve Kazanlı ve Mersin’de öğrenim gören çocuklarla birlikte sahilde temizlik çalışması yaptıklarını söyledi. 
Akdoğan; “Bu sahilimiz, nesli koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının da üreme alanı ve bu nedenle de dünya çapında büyük bir önem taşıyor. Bu yıl yaşanan aşırı yağışlar ve selden dolayı Kazanlı sahilinde maalesef daha fazla bir kirlilik yaşandı. Temizlik çalışmasında yanımızda yer alan Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a ve tüm personeline teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

SAHİLDEN KİLOLARCA ATIK VE ÇÖP TOPLANDI
Konuşmaların ardından, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve beraberindekiler, öğrencilerle birlikte Caretta Caretta Deniz Kaplumbağalarının önemli yuvalama ve yumurtlama alanlarından biri olan Kazanlı sahilinde gerçekleşen temizlik çalışmasına katıldı. 
Kilometrelerce uzunluktaki sahilden toplanıp poşetlere doldurulan kilolarca lastik, plastik, cam ve türlü atık ve çöpler, belediyeye ait iş makineleri yardımıyla kamyona yüklenip alındı ve sahil temizlendi. 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA