MERSİN’DE 40 KADIN ÇİFTÇİ ALIÇ YETİŞTİRMEYİ ÖĞRENECEK


Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kadın Emeğiyle Dağlardan Gelen Şifa: Alıç Projesi’ kapsamında, Silifke, Toroslar ve Mezitli ilçelerinde 40 kadın çiftçiye alıç yetiştiriciliği eğitimi verilecek. Eğitimler sonunda kadın çiftçiler Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Sertifikas

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca yürütülen ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi’ kapsamında desteklenen ve Mersin İl Müdürlüğünce yürütülecek olan ‘Kadın Emeğiyle Dağlardan Gelen Şifa: Alıç Projesi’ başladı. Projenin ilk eğitimleri Silifke ilçesinde başlarken, 15 kadın çiftçiye alıç yetiştiriciliği eğitimi verildi. Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün de katkılarıyla Silifke Atatürk El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen eğitimlere, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Barış Kılınç da katıldı. Silifke’de 7 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek olan eğitimlerin ikinci kısmı Toroslar ilçesinde haziran ayında gerçekleştirilecek. 

40 KADIN ÇİFTÇİ ALIÇ YETİŞTİRMEYİ ÖĞRENECEK 
Proje kapsamında Silifke’de 15, Toroslar’da 15 ve Mezitli’de 10 kadın çiftçiye Halk Eğitim Merkezi ile Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığında alıç yetiştiriciliği eğitimi verilecek. Eğitimler sonunda kadın çiftçiler, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Sertifikası alacak. Proje çerçevesinde ayrıca 2 adet demonstrasyon bahçesi kurulacak. Eylül ayında ise kursiyerler Hatay’da düzenlenecek Alıç Çalıştayına katılarak, bölgedeki örnek alıç bahçelerini yerinde görecek. Proje ile kadın çiftçilerinin alıç yetiştiriciliği konusunda yeterli bilgi ve donanıma kavuşmalarını sağlayarak, şifa kaynağı olarak bilinen alıç meyvesinin Mersin bölgesinde üretim ve kullanımının artmasına yardımcı olmak amaçlanıyor. Bunun yanı sıra kırsalda yaşayan kadın çiftçilerin girişimcilik konusunda cesaretlerini arttırarak, alıç üretiminden elde edecekleri başarı ile bölgenin diğer kadınlarına örnek olmalarını sağlamak da hedefleniyor. (İha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA