SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

MERSİN’DE SOKAKTA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUK SAYISI AZALDI


Mersin’de, çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında sokakta çalıştırılan çocuk sayısı azaldı. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, mobil ekip çalışmalarında 2017 yılında kentte 2017’de sokakta çalışan 220 çocuk tespit edilirken, bu sayı 2018’de 50’ye kadar düştüğünü b

Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik İl Eylem Planı toplantısının ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Aysel Gürsoy başkanlığında gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, çocuk işçiliğiyle mücadele çerçevesinde 2018’de yapılan çalışmalarla 2019 yılı içinde Mersin’de yürütülecek eylem planı değerlendirilerek, kurumlar arası iş birliği kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar ele alındı. Mersin’in çocuk işçiliği alanında başarılı çalışmalar yaptığı belirtilen toplantıda, bu çalışmaların geliştirilecek projelerle sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Mersin’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, Mersin’in sokakta çalışan çocukların sokağın riskinden korunması için başarılı çalışmalar yapan iller arasında yer aldığını söyledi. Sarı, "Mobil ekip çalışmalarıyla 2017 yılında 220 sokakta çalışan çocukla karşılaşılırken, 2018 yılında bu sayı 50’ye kadar düşmüştür. Mobil ekip araçlarımızla özellikle sokakta çalışan çocukları sokağın riskinden korunarak evine, ailesine ve okuluna kazandırmayı hedefliyoruz. Mersin genelinde sadece çocuklar değil, yaşlı, engelli, kadın her türlü sosyal hizmet vakasında gerekli mesleki müdahaleleri yapıyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca, çocuk koruma mobil ekip çalışmalarına güçlendirilerek devam edilmesinin desteklenmesi, mobil ekibe kamu kurumlarınca verilen personel desteğinin sürdürülmesi, camilerde vaazlarda çocukların korunmasına yönelik bilgilendirmeler yapılması, çocuk işçiliğine yönelik kamuoyu duyarlılığı yaratacak uyarı içerikli materyallerin şehrin işlek noktalarında dağıtılması ve asılması kararları alındı.

İl Müdür Yardımcısı Gürsoy, bu tür toplantıların periyodik olarak süreceğini ifade ederek, çocuk işçiliği alanında kurum ve kuruluşların desteklerini beklediklerini sözlerine ekledi. (İha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA