SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

MERSİN’DE SIĞ DENİZ SONDAJI BAŞLADI


Türkiye Akdeniz’de enerji arama faaliyetlerini büyütüyor. Fatih sondaj gemisiyle yapılan derin deniz çalışmalarının ardından Mersin açıklarında sığ deniz sondajı başladı.

Haber Merkezi

Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde planlanan Kuzey Erdemli-1 kuyusunda sondaj çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle start aldı. 
Yaklaşık 2 ay sürmesi planlanan kuyu 2100 metre derinliğinde olacak. Sondaj çalışmasının yapılacağı bölgedeki su derinliği ise 101 metre. Mersin Erdemli açıklarındaki sondajı yapacak platformda düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hidrokarbon arama ve sondajcılığında son dönemlerde çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini gerek bu alandaki bilgi ve birikimin millileştirilmesi, gerek yerli insan kaynağımızla bu işlerin yapılması, gerekse de yerli ekipman oranının artırılması noktasında hatırı sayılır bir merhale kat ettiklerini söyledi.

“ATTIĞIMIZ ADIMLAR BÖLGEDEKİ ENERJİ PİYASASINI TEMELDEN DEĞİŞTİRECEK ETKİYE SAHİP”
Bakan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Geçen ay büyük bir gururla Fatih’le ilk derin deniz sondajımıza başladık. Bugün de Mersin’de sığ deniz sondajına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Ülkemiz için son derece önemli olan bugüne hoş geldiniz diyorum. Daha önce arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa felsefesiyle oluşturduğumuz Milli Enerji ve Maden Politikamızı kamuoyu ile paylaştık. Hedefimiz belli: Enerjide bağımsız güçlü bir Türkiye. Bütün plan ve stratejilerimizin temelini Türkiye’nin enerjide kendi öz yeterliliğini sağlaması üzerine kurduk. Büyük ve Güçlü Türkiye idealini gerçeğe dönüştürmek için yerli ve milli kaynaklara dayalı dengeli bir enerji portföyünü oluşturmak için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu stratejimiz doğrultusunda projelerimizi hayata geçirdik, geçiriyoruz. Attığımız adımlar sadece ülkemizi değil bölgemizdeki enerji piyasasını da temelden değiştirebilecek etkiye sahip. Sadece birkaç ay içerisinde birçok projeyi ya başlattık ya da tamamlayarak insanımızın hizmetine sunduk. Uluslararası öneme sahip birçok proje gerçekleştirerek, ülkemizin bölgemizdeki lider konumuna katkı sağladık. Son dönemde STAR Rafinerisi, TANAP ve TürkAkım, yerli kömür atağımız ve doğal gaz fiyatlarının serbest piyasada belirlenmesine katkı sağlayan Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası ile enerjide önemli girişimleri hayata geçirdik” dedi.

İKİNCİ SIĞ DENİZ SONDAJ KUYUSU ADANA’DA KAZILACAK
Sığ denizdeki sondaj çalışmalarının, projenin ihtiyaçlarına uygun olarak 101 metre ve 90 metre su derinliklerinde çalışabilecek sondaj platformuyla gerçekleştireceğine dikkati çeken Bakan Dönmez, “Doğu Akdeniz’de sahip olduğumuz ruhsat alanları içerisinde ilk olarak iki adet sığ deniz arama kuyusu kazacağız. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve planlanmış bu kuyularımızdan sonra da, sonuç ne olursa olsun, sondaja devam edeceğiz. Kazdığımız kuyularda petrol ya da doğal gaz bulana değin asla durmayacağız. Fatih, Barbaros, Oruç Reis, bu platformumuz ve yakında filomuza katılacak olan yeni sondaj gemimiz denizlerdeki mevcudiyetimizin belgeleridir. Bayrağımız buradaki varlığımızın ebedi tescilidir” dedi. 

İLK SONDAJIN DERİNLİĞİ 2100 METRE OLACAK
Bakan Dönmez, sığ deniz arama projemiz kapsamında ilk kuyu Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde olan Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda kurulacağını belirterek, “101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2100 metre derinliğindeki ilk kuyumuzu açacağız. Sondajımız yaklaşık 2 ay sürecek.
Sonrasında, sondaj faaliyetini yapan platform Adana/Karataş’a taşıyacağız. Orada da yaklaşık 4100 metre derinliğindeki Kuzupınarı-1 kuyusu açacağız. İkinci kuyumuzdaki çalışma süremizi de yaklaşık 4 ay olarak belirledik. Bu iki kuyuyu tamamladıktan sonra da çalışmalarımız tüm hızıyla devam edeceğiz. Keşfedilmemiş, aranmamış ne sığ ne de derin deniz bırakacağız. Hidrokarbon aramacılığının sabır gerektiren faaliyetler gerektirdiğinin farkındayız. Bu nedenle yerli mühendislerimizin gayretiyle çalışmalarımız devam edecek. Dünyada sondaj faaliyetleri ile öne çıkan ülkeler dahi ilk aramalarında hedeflerine ulaşamadılar. Bu nedenle bizim de sabırlı ve bir o kadar da kararlı olmamız gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi “varsa mutlaka bulacağız. Gayret bizden takdir Allah’tan” diye konuştu. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA