ÖZEL OKULLAR İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!


 

Mersin’de sayısı hızla artan özel eğitim kurumları için tehlike çanları çalıyor. Yeterli ilgi göremeyen okullar, kapanmanın eşiğine geldi.

SONER AYDIN

Geçtiğimiz günlerde Mersin’de de şube açan Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko’nun, sahibi olduğu Ümit Eğitim AŞ için konkordato istemesi gözleri diğer eğitim kurumlarına çevirdi. Özellikle ekonomi de yaşanan dalgalanma ve velilerin özel eğitim kurumlarını tercih etmemesi sektörde ciddi kayıplara yol açma tehlikesini doğurdu. Özel eğitim kurumlarının içinde bulunduğu durumla ilgili gazetemize özel açıklama yapan MTSO 28 No’lu Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi Tamer Güner, özellikle okul kira fiyatlarının yüksel olmasından yakındı. 

“İLK 4 YIL KENDİNİ ÇEVİREMEYEN OKULLAR SIKINTIYA DÜŞÜYOR”
Özel eğitim kurumlarının verimli hale gelebilmesi için en az ilk 4 yıl kendini çevirmesi gerektiğini kaydeden Güner, “İlimizdeki okul kiraları çok yüksek seviyede. Kiralar eğitim kurumunun cirosunun yüzde 15’inin geçmemeli. Eğitim kurumlarının verimli hale gelebilmesi için 4 yıl lazım. Eğer ilk yılında 220 öğrenci ile başlarsa verimli olur. Eğer 220 öğrencinin altına düşüyorsa bunu karşılayabilecek bir gücünün olması lazım. Arkadaşlarımız ilk yıllarında 60-70 öğrenci ile başlıyorlar. İkinci yıl 150 öğrenci oluyor. Ancak üçüncü dördüncü yıl 250-300 öğrenciye ulaşıyorlar. Tabi bu süre içerisinde birçok eğitim kurumu dayanamıyor ve sıkıntılar oluşuyor. Biz de hala çok boşluk var. Bizi en çok etkileyen ise fiyat. Rekabeti çok kötü yapıyoruz. Bir dershaneye fiyatına özel okul işletiyor bazı arkadaşlarımız. Bu eğitim kurumlarına olumsuz etkiliyor” dedi. 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA