SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

HAYVAN PARKI’NIN YENİ GÖZDELERİ; ZEBRALAR


Türkiye’nin en doğal hayvan parkı olma özelliği taşıyan Tarsus Hayvan Parkı’na yeni bir tür daha eklendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; 81’inci tür olarak Tarsus Hayvan Parkı’na eklenen zebralar, Hayvan Parkı’nı kısa sürede benimsedi. 

Madagaskar Çizgi filmindeki zebra Marty’den dolayı çocukların ilgisini çeken zebralar, Tarsus Hayvan Parkı’nın yeni gözdesi haline geldi. Anavatanı Afrika olan ve atgiller ailesine mensup bir tür olan zebralar, Tarsus Hayvan Parkı’na gelen minik ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Zafer, Gonca ve Yağmur isimli 1’i erkek 2’si dişi olan zebralar, Tarsus Hayvan Parkı’na renk kattıyor. 

“HEDEFİMİZ TÜR SAYIMIZI DAHA DA ARTIRMAK”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Cücük, zebraların özellikleri hakkında kısa bilgiler vererek, “Zafer, Gonca ve Yağmur isimli zebralarımız 81’inci tür olarak Hayvan Parkı’ndaki yerini aldı. Büyük bir talep vardı. Yapılan anketlerde zürafa, fil ve zebra ziyaretçilerimiz tarafından çok isteniyordu. Bunlar içerisinden bu yıl için zebralarımızı aldık. Seneye diğer türleri de almayı hedefliyoruz. Zebralarımız şimdi bir aile olarak geldi ve inşallah sağlıklı bir şekilde burada yaşamını devam ettirip çoğalır. Bundan sonra hedefimiz tür sayımızı daha da artırmak. Ziyaretçi sayımız da geçen yıla oranla yüzde yüz arttı ve şu an 500 bini bulmak üzere. Bu da bizim için mutluluk verici. Vatandaşın talebi de yoğun. Yeni türler görmek istiyorlar ve çalışmalarımız da bu yönde devam edecek. Bir günde ziyaretçi sayısı yaklaşık 2 bin kadar artış gösterdi. Biraz önce öğrenciler buradaydı. Büyük bir zevkle zebralarımızı seyrettiler. Göz kapaklarındaki çizgiler bile desen halinde. Gerçekten çok ilginçler. Madagaskar Çizgi Filmi’nde görünen bir tür olduğu için özellikle çocuklar tarafında yoğun ilgi görüyor” dedi. 

2019 YILI İÇERİSİNDE ZÜRAFA VE FİL DE HAYVAN PARKI BÜNYESİNE DÂHİL EDİLECEK
Tarsus Hayvan Parkı’ndaki tür sayısı 2014 yılında 60 iken, 2018 yılında bu sayı 81’e ulaştı. Hayvan sayısı da 2014 yılında 850 iken, 2018 yılında bin 350’ye yükseldi. Her geçen yıl ziyaretçi sayısı giderek artan Hayvan Parkı, 2017 yılında 262 bin 530 kişi tarafından ziyaret edildi ve bu sayının 2018 yılında 500 bine ulaşması hedefleniyor. Hayvan Parkı’nın B Grubu Sınıf düzeyinden, en üst düzey olan A Grubu Sınıfı’na yükselmesi için gerekli müracaatlar yapıldı. Çevre duvarının yapımının tamamlanması ile de en üst sınıf hayvanat bahçesi kategorisine geçilmiş olacak. Ayrıca 2019 yılı içerisinde Tarsus Hayvan Parkı bünyesine zürafa ve fil de dâhil edilecek.  

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA