SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

ACI HABER BÖYLE Mİ GELDİ?


CHP Milletvekili Başarır, Tunceli’de donarak şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in ailesine acı haberin, Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ndeki bir görevli tarafından, telefonla aranarak, “Oğlunuzu nereye defnedelim?” sorusuyla verildiği iddialarını Meclis’e taşıdı.

Türkiye’yi yasa boğan Tunceli’de iki Mehmetçiğin şehit olması ile ilgili bir birinden acı iddialar günde gelmeye devam ediyor. Son olarak Tunceli’de donarak şehit olan iki askerden Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in ailesine acı haberin, Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ndeki bir görevli tarafından, telefonla aranarak, “Oğlunuzu nereye defnedelim?” sorusuyla verildiği iddiaların Meclis’e taşındı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde iddiaları gündeme taşıdı. 

Başarır, “26 Ekim 2018 Cuma günü Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin, Nazimiye ilçesi Sarıyayla Köyü kırsalına operasyon düzenlediği; Tunceli bölgesinde son iki gündür kötü hava koşullarının etkili olması nedeniyle yüksek kesimlerde aşırı kar yağışının olmasından sonra hava sıcaklığı eksi 5 derecelere kadar indiği bilgileri basında yer almıştır.

Kötü hava şartları nedeniyle Nazımiye kırsalında donma tehlikesi geçiren Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen ile Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındığı ve  Mersinli Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel ile Feruh Dikmen’in yapılan tüm müdahalelere rağmen şehit olduğu tüm halkımızı derinden üzmüştür.

Tunceli valiliğinden yapılan açıklamada, 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık olan hipotermi sonucu askerlerimizin şehit olduğu dile getirilmiştir.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in babası Hasan Türkel, oğlunun şehit düştüğü haberini, Mersin Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü’nden bir görevlinin kendisini arayarak “ oğlunuzu nereye defnedelim?” sorusuyla öğrenmesi ise başta şehit babası olmak üzere tüm Mersin ve ülke halkımızın üzüntüsünü kat be kat arttırmıştır.

Bu çerçevede; Şehit askerimizin babası Asım Türkel, oğlunun şehit olduğu haberini Mersin Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ndeki bir görevli tarafından, Cuma akşamı saat 21.30’da telefonla aranarak, ‘Oğlunuzu nereye defnedelim?” sorusuyla öğrenmesi başta şehidimiz olmak üzere, ailesine ve ülke halkına yapılan bir saygısızlık değil midir?

Askerlerimizin şehit olması sizin için sıradan bir olay mıdır?

Askerimizin şehit olduğu bilgisini ailesine bildirilmemesinde sorumlu olan Mersin Valisi ve yetkili askerler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa gerekçeleri nelerdir? Başlatıldıysa sonuçları ne olmuştur?

Şehit askerimize ve ailesine yapılan büyük saygısızlığın baş sorumlusu olan İçişleri Bakanı’nı görevden almayı düşünüyor musunuz?

Ulaşımı sadece hava yoluyla sağlanabilen 2300 rakımlı Nazımiye kırsalında Şehit olan askerlerimizin üstlerinde dondurucu havaya karşı termal giysiler var mıydı?

Şehit olan askerlerimizin yanında dondurucu soğuk nedeniyle olası bir hipotermiye karşı gerekli ilaçlar var mıydı? Yoksa söz konusu ilaçların yanlarında olmama gerekçeleri nelerdir?

Askerlerimizin şehit düştüğü Nazımiye kırsalındaki hava şartlarının kötü olacağı önceden tespit edilmiş midir? Edilmediyse gerekçeleri nelerdir?

Askerlerimizin donarak ölmesinden dolayı ihmali bulunan sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur?

Televizyon kanallarında yerli ve milli teknoloji reklamları yapılırken, 21. Yüzyılda, ülkemizde askerlerimizin donarak şehit olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA