SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

SARIKEÇİLİ YÖRÜKLERİ GÖÇE HAZIRLANIYOR


Mersin Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz eşi Nuran Yılmaz ile birlikte, kış mevsimini Akdeniz Bölgesinde sahile yakın kesimlerde, yaz mevsimini ise Mut ilçesi yaylalarında geçiren Sarıkeçili Yörüklerini ziyaret etti.

Torosların zirvesine Anadolu'nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri olan Sarıkeçilileri, yaylada ziyaret eden ve onlarla yemek yiyen Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Yörüklerin sorunlarını yerinde dinledi. Başkan Yılmaz, “Yörük kardeşlerimizin çadırında sofralarına misafir olduk. Bize gönlünü açan sofrasına davet eden Yörük kardeşlerimizden Allah razı olsun. Her türlü zorlukları sırtlayarak, keçilerle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerimizi bu zorlu yolculukları başlamadan önce ziyaret etmek istedim. Yörüklerimiz helal emeğiyle geçinen insanlardır. Bir sorunları olduklarında belediye olarak her zaman yanlarındayız. Şartlarınız zor ama buna rağmen şükredebiliyorsunuz. İşte bu sizin ne kadar vefalı, kanaatkar insanlar olduğunuzu gösterir. Bir geleneğin temsilcilerisiniz. Yörük kardeşlerimizle beraber olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Yörük Gırbaş Osman’ın Başkan Yılmaz'a, "Hanımdan Korkmam" şiirini okuduktan sonra şunları söyledi: “Yörüklerin çoğunluğu, eskiden olduğu gibi at ve deve sırtında değil, motorize araçlarla göç ediyorlar. Göçerlerin son temsilcileri olarak yaz aylarını Konya ile Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, kış mevsimini Mersin'in Mut, Silifke, Erdemli, Anamur, Gülnar ve Aydıncık ilçelerinde geçiriyor. At, deve, eşek ve keçileriyle birlikte sahillerden yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek Yörük geleneğini sürdürüyoruz. Yol şartlarının değişimi sonucu eşyalarımızı kamyonet, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlara yükleyerek yola koyuluyoruz. Küçükbaş hayvanlarımız ise çobanlarımız tarafından götürülüp getiriliyor." (İha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA