SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

HAVALİMANI İSTİMLAKINDA ŞOK GELİŞME!


Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Havalimanı’nda şimdide istimlak şoku yaşanıyor. Çiftçilerden 7 yıl sonra dönüm başına 3 bin TL geri ödeme istendi!

Haber Merkezi

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılmak istenen ancak inşaatı 3’üncü defa duran Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili şok bir gelişme daha yaşandı. İstimlaktan 7 yıl sonra arazilerin sahiplerinden, ödenen bedel dönüm başına 3 bin TL olarak geri istendi.
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda; Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılmak istenen ancak inşaatı duran Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili istimlak edilen tarım arazilerini gündeme getirdi. Baki Şimşek konuyla ilgili şu sözleri söyledi; “Mersin Tarsus Çukurova havalimanıyla ilgili yaklaşık 7 yıl önce kamulaştırma yapılmış, Çukurova’nın göbeğinde yaklaşık 4 bin dönüm tarım arazisi Devlet Hava Meydanları tarafından istimlak edilmiştir. Vatandaşlara  dönüm başı bir miktar para ödenmiş, daha sonra bilirkişi raporlarına devlet hava meydanları itiraz etmiştir. Aradan 7 yıl geçtikten sonra çiftçilerden, ‘sizlere fazla para ödenmiş’ denilerek, dönüm başına 3 bin TL para istenmektedir. Çiftçiler bu paranın bir kısmıyla çocuklarına düğün yapmışlar, ev almışlar, araba almışlar ve ya borçlarını ödemişlerdir. 7 yıl sonra hiçbir çiftinin bu parayı ödeyecek durumu yoktur. Bugün bölgede tarım arazisinin dönümü 3 bin TL civarındadır. Çiftçiler şunu istiyor; ‘madem bizim arazilerimize ödediğiniz parayı geri istiyorsunuz, siz de bizim tarlamızı, toprağımızı geri verin, biz de sizin paranızı geri verelim’. 
Devletin bu yanlıştan dönmesini istiyoruz, çünkü  gübrenin çuvalı 50 liradan 100 liraya çıkmış olup çiftinin alım gücü güç duruma düşmüştür. Çiftinin bu bedeli ödemeye durumu yoktur“ ifadelerini kullandı. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA